5.3. A pénzügyi TC-rendszer vállalati kialakításának célja és feltételei

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Annak érdekében, hogy a cég fő célkitűzésének – vagyis a tulajdonosok vagyonmaximalizálásának – megfelelő pénzügyi döntéseket hozzon, a pénzügyi vezető bizonyos pénzügyi eszközöket alkalmaz a cég elemzése, tervezése és ellenőrzése során. Renzetti úgy véli, hogy a pénzügyi menedzserek olyan integrált elemzési rendszert alkalmaznak, amely magában foglalja a pénzügyi kimutatásokat, arányszámokat, pénzügyi tervezést, befektetésértékelést és tőkeszerkezet-elemzést (Renzetti, 2015). Emellett úgy véljük, hogy a pénzügyi kontrolling egymásra épülő, komplex digitális rendszer: olyan visszacsatolásra is alkalmas tervezési–elemzési–ellenőrzési módszertan, amely a fejlődő és látens válságot felismerhetővé, sőt kezelhetővé teszi, és képes azonosítani a vállalati életszakaszokat, nem feledve a turnaround helyzetet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi kontrolling különös jelentőséggel bír, mivel több alapvető kompetenciát egyesít (tanácsadást, partnerségi részvételt, információszolgáltatást), így jelentősen befolyásolja a vezetői döntéseket. Ezenkívül a pénzügyi kontroller irányítja a belső ellenőrzési mechanizmusok végrehajtását és ellenőrzését. A pénzügyi kontroller vezető szerepet tölt be a legtöbb társaságban, és gyakran közvetlenül a vezérigazgatónak alárendelten végzi munkáját (Greenwood, 2002).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi kontrolling rendszere és így a pénzügyi kontroller

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • elemzi a stratégiai és az operatív tevékenységeket, teljesítményeket;
  • támogatja a vezetést az ellenőrzési felelősségek és kockázatok azonosításában;
  • áttekinti és értékeli a pénzügyi információk megbízhatóságát;
  • vezetője jogosult utasítani és kötelezni;
  • biztosítja, hogy a vezetés megfelelő módon támogassa a fejlesztési kezdeményezéseket és az innovatív ötleteket;
  • részt vesz a stratégiai tervezési folyamatokban, és figyeli a fő teljesítménymutatókat (Key Performance Indicator, KPI) a stratégia végrehajtási mintáinak és a cselekvés szükségességének azonosításához;
  • nem feledkezik meg a pénzügyi benchmarking alkalmazásáról sem. (Horváth & Partners, 2015)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentiek folyamatos figyelemmel kísérése (monitoring) olyan automatikus visszacsatolási mechanizmus, amelyet a vezetés – nevezetesen egyik feladata, az ellenőrzés – használ annak biztosítása érdekében, hogy az ellenőrzési mechanizmusok és rendszerek megfelelően működjenek, és a tranzakciókat megfelelő módon kezeljék.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati TC-rendszer alkalmazása feltétlenül indokolt a válságnak abban a szakaszában, amelyet még nem vagy alig lehet objektívan felismerni, amikor a válság még elrejtőzik. Ez a látens válság. A vállalatok pénzügyi vezetőinek viszont éppen ezt a fázist kellene felismerniük annak érdekében, hogy elkerüljék a válság végkifejletét – amennyiben a döntési pozícióban lévők valóban ezt szeretnék elérni. Ennek előfeltétele, hogy ismerni kell a válság indikátorait a válságszakaszok azonosítása és a válságmenedzselési munka sikeres végrehajtása érdekében. A kérdés tehát a következő: hogyan kellene kialakítani egy olyan pénzügyi kontrollingrendszert, amely a fordulatot a sikerhez kapcsolja?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cél az, hogy a vállalati válságot – és egyáltalán a vállalati működés hanyatlását – diagnosztizálni lehessen a pénzügyi számvitel adataiból.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy pénzügyi TC-rendszer kialakításának feltételei az alábbiak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A vállalat állapotát, amelyet a „válság” fogalmával írunk le, képesek vagyunk megragadni és meghatározni, vagyis rendelkezünk olyan pénzügyi elemzési ismeretekkel, tapasztalattal és tudással, hogy fel tudjuk ismerni a válságszituációt.
  2. Az 1. pontban körülhatárolt válság egyértelműen kifejeződik (visszatükröződik) a pénzügyi számvitel adataiban, és működtetni kell egy megfelelően kiépített vállalatvezetői információs rendszert (amely magában foglalja a pénzügyi és a vezetői számvitel információit terv–tény megbontásban).
  3. A pénzügyi és a vezetői számvitel adatainak célirányos és logikus elemzésével azonosítani tudjuk a válságszakaszt.
  4. A válság diagnózisa időben történik annak érdekében, hogy elegendő idő maradjon a válság megelőzésére vagy aktív kezelésére.
  5. Az 1–4. feltétel fejlődő válságot feltételez, vagyis a válság piaci szereplőket érintő hatásának intenzitása hosszabb időtartamon belül éri el kulminációs pontját, aztán lassan alábbhagy. Ebből következően létezik egy döntési és cselekvési játéktér, így válogathatunk a válságmenedzselési eszközök széles tárházából (lásd 2.4. fejezet).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tehát kizárólag a válság fejlődő típusának látens szakaszban lévő vállalati köréből választunk, mivel egyrészt itt lehet alkalmazni a turnaround válságmenedzselési technikákat, másrészt el szeretnénk kerülni a kifejlett válság szakaszát, vagyis nem szeretnénk nyilvánosságra hozni a válságot a csődbejelentési kötelezettséggel.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave