6.4. A turnaround siker: a növekedési pályára állítás, a fenntarthatósági elvekre is tekintettel

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez a lépcső a vállalati aktivitás folyamatos növelését, új sikerpotenciálok kiépítését jelenti. Ehhez újra kell formulázni a stratégiai sikerfaktorokat, amelynek alapja a vállalat–környezet–piac elemzés. Látható sikerekkel nemcsak elnyerni kell a munkatársak, a vevők, a szállítók és a bankok bizalmát, hanem azt meg is kell tartani. A stratégiai elemzés (stratégiai üzleti egységek meghatározása, egyes sikertényezők, fejlődési trendek alakulása, termékpozicionálás) után több kérdésben kell döntést hozni az új stratégia megfogalmazásához:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • a meglévő és az új piacokon kialakítandó pozíciók (kinek, mit, hogyan kívánnak értékesíteni);
  • technológiai pozíciók;
  • gyártani vagy vásárolni (make-or-buy döntés);
  • vállalati felvásárlások, fúziók, kooperációk;
  • értékesítési csatornák és formák;
  • innovációk, új termékek és termelő berendezések;
  • üzleti egységenként finanszírozási és beruházási lehetőségek feltárása.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A portfólió átszervezését ne keverjük össze a működési szerkezet átalakításával. Ebben a lépcsőben a cég a termék/szolgáltatás portfóliójának stratégiai célból végzett megváltoztatására összpontosít. Míg az operatív szerkezetátalakítás a likviditás és a hatékonyság javítását célozza, addig a portfólió átszervezése az üzlet/tevékenység/szolgáltatás átcsoportosítását kívánja megvalósítani. Ha a portfólió szerkezetátalakítása túl széles körű volt (fogyasztotta a fedezetet, növelte a fedezeti árbevételt), akkor csökkent a cégek teljesítménye. Azoknál a vállalkozásoknál, ahol a vezetés energiája és figyelme kizárólag a komplex, túlságosan sokrétű portfólió-átszervezésre irányult, hiányzott az idő a napi üzleti tevékenységre, ezáltal növelve az újabb zavarok esélyét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A működési szerkezetátalakítás során elért költségcsökkentésnek csak korlátozott befolyása volt, és önmagában nem volt elegendő a sikeres fordulat eléréséhez. Ez különösen a közepes vállalkozások esetében volt megfigyelhető. A túlélés valószínűségének jelentős növekedése csak a stratégiai eszközleépítéssel, tőkekivonásokkal (divestment) együtt volt sikeres, mivel a hanyatlás alatt létező termék/szolgáltatás-paletta elavult, életciklusuk végén jártak. A pozitív hatás elsősorban az alacsonyabb tőkeáttételnek és az alapkompetenciákra fordított fokozottabb figyelemnek, valamint a kevésbé termelékeny részlegek eladásával elért termelékenységnövekedésnek volt köszönhető.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mezőgazdasági cégek stratégiai eszközcsökkentést hajtottak végre, ami viszont nem fordította meg a termelékenységet, mivel az erősen szorongatott cégek a legjövedelmezőbb és gyakran stratégiai szempontból fontos eszközeiket értékük alatt adták el annak érdekében, hogy növekedjen a pénzbeáramlás. Az új erőforrások megszerzése pozitívan befolyásolta a vállalatok fellendülését. A pozitív hatás azonban a valódi befektetésekre korlátozódott (kormányzati és EU-pályázatok keretében), mind az öt ágazat vállalkozásainak esetében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Többnyire évek telnek el, amíg az új stratégiai sikerpozíció valódi versenyelőnyt biztosít. Ezzel lezárul a cég stabilizálásának ez a lépcsője is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati fordulatkezelés modelljének 2–4. szakaszát a 6.4. táblázatban közölt lépcsők alapján kell megvalósítani: elemzés, koncepcióalkotás, megvalósítás, ellenőrzés. Az egyes lépcsőkben minden fázisnak konkrét tartalma van, amit szintén 6.3. táblázat mutat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.4. táblázat. Fordulatkezelési mátrix
Lépcső
Feladat
2. Megszorítás–túlélés
3. Helyreállítás–stabilizálás
4. Növekedési pályára állítás
Elemzés
Durva elemzés
Részletes elemzés
Stratégiai elemzés
Koncepció
Azonnali intézkedések csomagja
Reorganizációs koncepció
Vállalati stratégia
Megvalósítás
Cselekvési tervek
Projekttervek
Tervezés és költségvetés
Ellenőrzés
Eljárás ellenőrzése
Projekt ellenőrzése
Kontrolling
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2. lépcsőben az azonnali intézkedéseknek (koncepció) javítaniuk kell a jövedelmezőséget, és erősíteniük kell a pénzügyi helyzetet. Az azonnal intézkedések alapját a kíméletlen, durva elemzés (quick check) képezheti. Ennek eredményeképpen programkatalógust készíthetünk, amelyből levezethetjük azokat az azonnali intézkedéseket, amelyeket cselekvési tervek keretében valósíthatunk meg. Amint megfordul a trend, a következő lépcsőben már egy részletes, több funkcióra kiterjedő elemzés képezheti a reorganizációs koncepció alapját. Ennek végrehajtása a reorganizációs projekttervek alapján történik, amelynek ellenőrzésével a projektteamet bízhatjuk meg. A 4. lépcsőben a vállalat stratégiája a stratégiai elemzésen alapul, amely a költségvetés készítéseben realizálódik; ehhez nemcsak az ellenőrzés, hanem az információellátás és a jövőbeni tervezés céljából is szükségszerű a kontrolling.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2. lépcsőben a kíméletlenül durva elemzés, a válságmenedzsment világos feladatmeghatározása és átfogó kompetenciájának biztosítása lefedi az említett négy fázis tartalmát. A vállalati válságnak változatos megjelenési formái vannak, és a legkülönfélébb okokra vezethető vissza. Hangsúlyoznunk kell: a válságot csak akkor győzhetjük le, ha a vezetés egy átfogó és precíz elemzés keretében kíméletlenül felfedi a válság okait, és egyúttal gyors döntésre is képes. Röviden: egy professzionális válságmenedzsment a helyes úton vezet, és konzekvensen megvalósít. Az azonnali intézkedési csomag célja, hogy legyőzzük a legfontosabb veszteségforrásokat, és megerősítsük a pénzügyi bázist. Zavaros helyzetben azonban nehéz felismerni a helyes jelzést és irányt. A 2. lépcsőben defenzív módon cselekszünk, de a 3. lépcsőben már offenzív módon menetelünk. A válságmenedzsment lényegét tekintve először is defenzív. Előtérben állnak a rövid távú racionalizáló és megtakarító intézkedési csomagok. Ezekkel párhuzamosan ugyanilyen fontos offenzív lépéseket bevezetni és végrehajtani egy új vállalati stratégia keretében. A kevéssé látványos offenzív intézkedések is nagymértékben motiválhatják a személyzetet. A racionalizáló/reorganizációs projekteknek vagy az új piacok megdolgozásának vannak stimuláló hatásai, már csak azért is, mert a bajokkal küszködő vállalat tovább él.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fordulatkezelési tevékenységek tartalma és következetes irányítottsága döntő mértékben kihat arra, hogy a problémák megoldásával csak a túlélés biztosítása vagy pedig a társaság növekedési pályára állítása volt a cél. A nehézség abban áll, hogy ha ezek a tevékenységek és folyamatok nem kapcsolódnak össze stratégiai horderejű megújulási programokkal, akkor a cég ugyan időt nyert, viszont nincsen garancia a távlati hatékony működésre, és nem spórolható meg a reorganizáció sem. Nem maradhatnak el a felesleges kapacitások tudatos leépítésére vonatkozó döntések, és ki kell dolgozni a redukált kapacitások gazdaságos működtetésének alternatíváit is. Vannak olyan súlyos válsághelyzetek, amikor a fordulatkezelés végrehajtásával a vállalatban nem szűnik meg a válság elszigetelésével megkezdődött polarizálódás, és általános válságkezelés szükséges.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave