9.4. A fenntartható startup skálázható növekedési stratégiája

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A skála kifejezés a latin scalae szóból származik, amely „lépcsőt” jelent. A lépcső az emelkedést jelenti a következő (vagy a következő magasabb) szintre. Üzleti kontextusban ez azt jelenti, hogy az üzleti modell képes bővülni – magasabb eladások és nyereség vagy új ügyfelek révén, startupok esetében a nemzetközi piacokon való megjelenéssel. Itt említjük meg az értékesítési csatornák vagy a termékek és szolgáltatások bővülését is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A skálázhatóság az egyik hajtóerő, amely kezdő vállalkozássá alakítja az induló vállalkozást – ellentétben a kisvállalkozásokkal vagy az induló vállalkozásokkal. Steve Blank, a startup úttörője egyszer úgy határozta meg a startupokat, mint „ideiglenes szervezeteket”, amelyek „megismételhető, skálázható és nyereséges” üzleti modellt keresnek. Minél több tényező kedvez az üzleti modell bővülésének, annál nagyobb a skálázhatóság foka.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A skálázási képesség nem ér véget önmagában az üzleti modell bővítésével (9.4. ábra). Arról is szó van, hogy ezt a növekedést (eladásokat, új piacok szerzését) milyen mértékben lehet növelni anélkül, hogy további jelentős beruházásokat kellene eszközölni az infrastruktúrába, a termelésbe vagy új alkalmazottak felvételébe. A skálázhatóság azt is jelenti, hogy a bővítés erőfeszítéseinek arányosnak kell lenniük a növekedéssel. Minél kedvezőbb az erőfeszítések és a növekedés aránya, annál sikeresebb a skálázhatóság. Éppen ezért nehéz olyan vállalatot méretezni, amelynek aránytalanul nagy összeget kell befektetnie a növekedéshez. A nagymértékben skálázható üzletindítás tehát gyorsan és olcsón bővülhet, és a megnövekedett keresletet is kiszolgálhatja. Így szinte gond nélkül képes megszólítani az új nemzetközi piacokat (9.4. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.4. ábra. A skálázható fenntartható startup-növekedés jellemzői
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbi checklist rögzít minden tényezőt, amely skálázhatóvá teszi az üzleti modellt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az üzleti modell nagy kiterjeszthetősége. Egy skálázható üzleti modell viszonylag könnyen bővíthető új piacokra. A termék vagy szolgáltatás értékesítése a nemzetközi piacokon is gyakorlatilag gond nélkül működik – leginkább a nemzeti nyelvre (vagy angolra) történő fordítással és kisebb regionális kiigazításokkal.
  • Alacsony kezdeti befektetés. A viszonylag alacsony befektetett eszközigénnyel rendelkező startupok nagyobb beruházások nélkül általában jobban tudják növelni eladásaikat.
  • Alacsony fix költségek. Az állandó költségek nem növekedhetnek jelentősen az üzleti modellben, még bővítés esetén sem. Az állandó költségek és az összes költség aránya alacsony (és az is marad). Tehát a skálázható üzleti modellek nagy arányban rendelkeznek változó költségekkel.
  • Magas szintű automatizálás és szabványosítás. A nagy skálázhatóságú üzleti modellek gyakran nagyon magasan automatizáltak. A folyamatokat optimalizálják és szabványosítják annak érdekében, hogy a szolgáltatás-létrehozási folyamat lépései gyorsabbak és hatékonyabbak legyenek. Az automatizálás algoritmusok alkalmazásával vagy szoftver használatával történik.
  • Nincsen kapacitáskorlát (vagy magas a kapacitáskorlát). Az ajánlatot sok ember használhatja egyszerre, helytől függetlenül. Ez különösen jól működik a digitális termékek esetében, amelyek végtelenül gyakran terjeszthetők minőségromlás nélkül – ellentétben például a hardvertermékekkel, amelyek nyersanyagokhoz és tételméretekhez vannak kötve. Egy weboldal esetében nem mindegy, hogy hány ügyfél áll meg és vásárol naponta.
  • Éjjel-nappal elérhető.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az említett üzlet bizonyos körülmények között egyébként jól skálázható üzleti modellt is fejleszthet – ha sikerül vele bővíteni, például egy franchise-rendszeren keresztül. Ezzel nem éri el egyes digitális üzleti modellek skálázhatóságát, de legalább az alapelv adott: automatizált folyamatok, bővítési lehetőségek és alacsony fix költségek (a franchise-adó számára).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felsoroljuk azt a tíz leggyakoribb és legveszélyesebb hibát, amelyeket egy ügyvezető vagy board elkövethet egy szervezet szignifikáns fejlődése során: túl gyors növekedés; fókuszhiány; idő előtti toborzás; hibás menedzsment; nincsen hosszú távú cél; szétesés, széttagoltság; marketinghiány; befektetőhiány; skálázhatatlan infrastruktúra; az agilitás hiánya.1
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave