9.6. A vállalati kvantitatív és kvalitatív értékteremtők azonosítása a fenntarthatóság jegyében

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Value Driver (VD; értékmozgató, értékteremtő, értékhajtóerő) minden olyan változó vagy tényező – erőforrás, tevékenység vagy feltétel –, amely befolyásolható, mérhető, irányítható, ellenőrizhető, és befolyásolja a vállalkozás értékét, mert csökkenti a cégkockázatot, és növeli a jövedelmezőséget. Mindez a pénzáram-termelés jövőbeli növekedéséhez vezet, így a fenntartható üzleti tevékenységek pozitív hatással lehetnek egy vagy több értékteremtőre, és ezáltal növelhetik az üzleti értéket (Rappaport, 2002; Katits, 2017). A VD kontrollálható és igazolható, a fenntartható értékteremtés forrása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A számos kutató és közgazdász érdeklődését felkeltő vállalati értéket a szakirodalom a vállalkozás teljesítményének legjobb értékelési mutatójaként kezeli, integrálva a vállalat belső helyzetét és külső környezetét tükröző kvantitatív és kvalitatív értékgenerálókat. A 9.4. táblázat mutatja a VD kialakulásának és fejlesztésének időbeli folyamatát, jellemzőit és meghatározó eredményeit a kutatók neveivel fémjelezve.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.4. táblázat. A kvantitatív és a kvalitatív VD-k a nemzetközi szakirodalomban
KVANTITATÍV VD
megtartotta helyét napjainkban is, de megjelentek bővítések, kiegészítések
1980-as évek
Az értékteremtő elemzés az értékmaximalizálással kapcsolatos döntések elfogadásában a cégműködés és -tevékenység legfontosabb célja (Abel, 1983; Balachandran, Nagarajan & Rappaport, 1986; Rappaport, 2002).
1990-es évek
Az értékteremtők üzleti értékre gyakorolt hatása összetett és kevéssé vizsgált folyamat, részletesebb kutatást igényel. Nincs egyértelmű megközelítés az üzleti értékre hatással lévő tényezők besorolására (Mills & Print, 1995; Scarlett, 2002; Copeland et al., 2000; Mallinson & French, 2000; Schor, 2000; Black et al., 2001; Akalu, 2002).
KVANTITATÍV ÉS KVALITATÍV VD
fenntarthatóság és teljesítmény közötti összefüggések vizsgálata ágazatokra, tevékenységi körre
2000-es évek
logisztika
borászat
építőipar
divatipar
közlekedés
Napjaink
IPAR 4.0
Value Triangle (VT) mint a fenntarthatósági szakadék megszüntetésének megközelítése. A VT azt feltételezi, hogy a cégek közösen teremtenek értéket egy olyan üzleti ökoszisztémán belül, amely magában foglalja a társadalmat és a természeti környezetet (Biloslavo et al., 2018).
A fintech vállalatok fenntarthatósági profiljának hatását vizsgálja. Kiemeli, hogy a fintech cégek értékét a rangsorok vagy a zöld tanúsítványok vezérlik (Merello et al., 2022).
Egy olyan reszponzív üzleti innovációs modell létrehozása, amely fenntartható értékteremtési javaslatot tesz, és piaci előnyt hoz létre. Az értékhálózatokban rejlő kölcsönös függőségek lehetővé teszik az együttműködésen alapuló munkát és az erőforrások közös létrehozását, mint például a crowdsourcing, a crowdworking és a közösségimédia-platformok (Sewpersadh, 2023).
Empirikusan vizsgálja a B2B cégek technológiai felkészültségének hatását az információs technológiai képességekre és a mesterséges intelligencia alapú ügyfélkapcsolat-kezelésre (AI-CRM), a kapcsolatok teljesítményére és a társadalmi kapcsolatok alakulására. A B2B cégek kapcsolati teljesítménye pozitív összefüggésben van a társadalmi fenntarthatóság teljesítményével (Rahman et al., 2023).
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Black et al. (2001), Mallinson & French (2000) és Rappaport (1998) munkáinak elemzése, továbbá Scarlett (2002), Mills & Print (1995), Balachandran et al. (1986) és Abel (1983) feltárták az értékteremtő elemzés fontosságát az értékmaximalizálással kapcsolatos döntések elfogadásában, ami a vállalati tevékenység legfontosabb célja. Sokféle megközelítést mutattak be az értékteremtők befolyásolására és osztályozására. Akalu (2002), Schor (2000) és Copeland et al. (2000) hangsúlyozzák, hogy az értékteremtők üzleti értékre gyakorolt hatása összetett és kevéssé vizsgált folyamat, részletesebb kutatást igényel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékteremtők meghatározásának és osztályozásának szempontjai leggyakrabban a tulajdonosi érték elemzési módszeréhez és az értékalapú menedzsment koncepciójához kapcsolódnak. A szakirodalom a VD leírásának széles skáláját mutatja be. Rappaport (1998), Copeland et al. (2000) és Scarlett (2002) olyan értékvezérelt változókat közölnek, amelyek befolyásolják a vállalat értékét. Az értékteremtők olyan belső és külső tényezők, amelyek lehetővé tehetik a szóban forgó vállalkozás létrehozását/megsemmisítését. A tulajdonosi érték kérdéseit elemző irodalom nem mutat egységes megközelítést az értékteremtők számáról. Rappaport (1998), Mills & Print (1995), Scarlett (2002), valamint Black et al. (2001) hét VD-t emelnek ki, nevezetesen: árbevétel-növekedés, tevékenységi haszonkulcs, társasági adókulcs, forgótőke és tőkeintenzitás, tőkeköltség és versenyelőny időszaka. Az említetteken kívül Turner (1998) közli a nyolcadik VD-tényezőt, a tőke megtérülési rátáját.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rappaport (1998), Kaplan & Norton (1999), Scarlett (2002), Shor (2000), valamint Black et al. (2001) munkáiban olvashatjuk a VD-k osztályozásait, az értékteremtők és a vállalat céljai közötti kapcsolat elemzési modelljeit, de kapcsolódnak a tulajdonosi értékelemzés módszereihez és az értékalapú menedzsment koncepciójához is, amelyek alapítója Rappaport (Rapapport, 1998). Az értékalapú menedzsment megközelítése integrálja az értékmérési és ellenőrzési folyamatokat, amelyek a hosszú távú részvényesi érték létrehozására irányulnak (Ittner & Larcker, 2001) azáltal, hogy a közös erőfeszítéseket az érték alapvető mozgatórugóira összpontosítják (Copeland et al., 2000). A szakirodalom elemzésekor megfigyelhető, hogy a szerzők többsége az értéknövelő hatás szempontjából vizsgálja az értékteremtőket. Viszont érdekesek azok az értékteremtők is, amelyek negatívan befolyásolhatják az értéket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szakirodalomban említett értékteremtőket és a vállalati célok kapcsolatának modelljeiben szereplő értékteremtőket bizonyos csoportokra osztják. Rappaport mutatta be elsőként a VD és a vállalat közös céljai közötti kapcsolat modelljét (Rappaport, 1998), hangsúlyozva a VD értékteremtők fontosságát egy általános vállalatirányítási rendszeren belül. Ezeket három csoportra osztotta: működési, befektetési és pénzügyi. Scarlett némileg korrigálta Rappaport modelljét (Scarlett, 2002), és négy kategóriát határozott meg: immateriális, működési, befektetési és pénzügyi. Kaplan és Norton pénzügyi, vásárlói, belső és innovációs csoportba sorolják az értékteremtőket (Kaplan & Norton, 1999). Ittner és Larcker szerint a következő VD-kategóriák különböztethetők meg: pénzügyi, vásárlók, alkalmazottak, működési, minőségi, szövetségek, kínálat, környezet, innovációk és társadalom (Ittner & Larcker, 2001).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati fenntarthatóság kontextusában az értékmérés az üzleti/pénzügyi, valamint a társadalmi és környezeti lehetőségek feltárását és megértését is szolgálja. Az értékmérés jelzés egy vállalkozás időbeli tartósságára, fennmaradásának lehetőségeire. Az értékmérés és az értékteremtés rendkívül fontos az érdekelt felek számára, mivel segít megérteni a vállalattal fenntartott kapcsolatuk/kötődésük jellegét és azt, hogyan képesek megfelelni a társadalmi és környezeti változások/átalakulások új normáinak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 9.5. táblázat mutatja öt vizsgált cég helyezésének változását 2018 és 2020 között. A rangsorban 2020-ban mindegyik cég kedvezőbb helyezést ért el, mint az előző két évben. Ez az öt mezőgazdasági vállalat mindhárom vizsgált évben szerepelt a top 500-as listában. A legnagyobb ugrásokat az N és a G vállalat mutatja, amelyek a top 500-as rangsornak inkább a hátsó részében helyezkednek el.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.5. táblázat. A vizsgált mezőgazdasági cégek helyezésének változása 2018 és 2020 között
2018
2019
2020
Hunland Trade Kft. (HT) – Állattenyésztés
90
112
109
Baromfi Coop Kft. (BC) – Baromfitenyésztés
161
132
115
Nagisz Zrt. (N) – Sertés- és baromfitenyésztés, tojás-előállítás
410
346
344
Agrofeed Kft. (A) – Haszoneledel-gyártás, takarmányozás, premixgyártás
362
352
345
Gallus Kft. (G) – Baromfitenyésztés és -feldolgozás
450
453
385
Részvétel HT és BC Zöld Kötvénykibocsátási Programban, valamint A-nál CSR bevezetése.
Forrás: saját szerkesztés a Heti Világgazdaság (2019. és 2021. november 18-i szám) alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.6. ábra. A top 500 magyar mezőgazdasági vállalat fenntartható vállalati kvantitatív és kvalitatív értékteremtői
FCF = szabad pénzáram (Free Cash Flow); S0 = aktuális árbevétel (Current Sales); S1 = tervezett árbevétel (Forecasted Sales) = ; ΔS= vagy ; = az árbevétel növekedési rátája (Growth Rate of Sales); ROS = az értékesítés megtérülése (Return on Sales); = effektív társasági adóráta (Effective Corporate Tax Rate); = az árbevétel-növekményhez szükséges újraberuházási ráta tárgyi eszközökben (Reinvestment Rate Based on Incremental of Sales in Fixed Assets); = az árbevétel-növekményhez szükséges újraberuházási ráta forgótőkében (Reinvestment Rate Based on Incremental of Sales in Working Capital)
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 9.6. ábra mutatja hat fenntartható kvalitatív és négy kvantitatív értékteremtő (Value Driver, VD) megnevezését, amelyek tartalma a következő.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Minőség. A környezeti és társadalmi (élelemfogyasztási) hatásokra való összpontosítás a termékek és szolgáltatások minőségének javulását eredményezte, beleértve a hízóállatok felnevelését és a kapcsolódó mezőgazdasági technológiák tervezését és kezelését. Ez magában foglalta a szigorú környezetvédelmi szabványok betartását és az integritás megőrzését a viselkedésekre és az értékekre vonatkozó részletes irányelvek révén, amelyek társadalmi célon alapulnak. Kiterjedt olyan termékekre, szolgáltatásokra és eszközökre, amelyek jövőbiztosak, előre látják a piaci trendeket, és idővel megőrzik relevanciájukat a fogyasztók számára.
  • Innováció. A vizsgált vállalatok felmérték a termékeik (és szolgáltatásaik) gyártásából és szállításából eredő környezeti és társadalmi hatásokat, és azonosították a kapcsolódó új trendeket, technológiákat. Ez új üzleti lehetőségeket teremtett, valamint a szolgáltatások előállításának és nyújtásának innovatív módjait is megteremtette. A fenntartható üzleti tevékenységek újabb együttműködést jelentettek a részlegek és az ellátási láncok között, ami az innováció előmozdításának egy másik eszköze. Ezek a vállalatok versenyelőnyre tettek szert azáltal, hogy képesek voltak kihasználni az új trendeket, és a kihívásokat lehetőségekké alakították.
  • Reziliencia. A vállalkozásoknak magas szintű rugalmassággal kellett rendelkezniük ahhoz, hogy túléljenek egyre ingatagabb, bizonytalanabb, összetettebb és kétértelműbb világunkban. Ez magában foglalta a szélsőséges időjárási eseményekből eredő biztosítási költségek és kötelezettségek mérséklését, valamint az erőforrások és anyagok elérhetőségének csökkenése miatti esetleges termelésiköltség-növekedés mérséklését.
  • Tehetséges munkaerő vonzása és megtartása. A vizsgált öt vállalat pozitív és integrált megközelítést tanúsított a lehetséges fenntartható szervezet felépítésében, belsőleg és külsőleg is, így nagyobb valószínűséggel váltak választott munkaadóvá az új és a meglévő munkatársak számára egyaránt. Az alkalmazottak a munkával való elégedettségre törekedtek, céljuk az átláthatóság, a munka és a magánélet egyensúlya. Ha a vállalat értékeli az egészséget és a közösségi hatást, akkor javítja a termelékenységet, a lojalitást és a hatékonyságot, valamint keretet biztosíthat a munkával való elégedettséghez az értelmes hozzájárulások révén. A koherens fenntarthatósági stratégia fokozza a munkatársak azonosulását a vállalattal, ezáltal növelve a munkaerő motivációját, ami viszont pozitívan kapcsolódik a vevői elégedettséghez.
  • Vevővonzás és vevőelégedettség. Az öt vállalat azáltal vonzotta és tarthatta meg megrendelőit és fogyasztóit, hogy reagáltak az olyan termékek és szolgáltatások iránti növekvő keresletre, amelyek beépítették a fenntarthatóságot a szállításba. Az ellátási láncban felfelé és lefelé szintén segítették ezeket a megrendelőket elkerülni saját fenntarthatósági kockázataikat, vagy elérni saját ambícióikat, így fenntartva a hosszú távú együttműködési lehetőségeket.
  • Márka és hírnév. A fenntarthatóságnak az üzleti stratégiába és a márkaprofilba történő beépítése javította a hírnevet azzal a kapcsolódó értékkel, amely az új ügyfelek és tehetségek vonzásának elősegítéséből fakadt. A fenntartható üzleti és CSR-tevékenységek javították a márkát és a hírnevet, magukban foglalták a helyi közösségek segítését, a környezet védelmét, valamint a készségek fejlesztését.
  • Költségmegtakarítás. Az öt vállalat – a mezőgazdasági szektor egésze is – jelentős működési és pénzügyi költségbázissal és jelentős szezonalitással működik, ráadásul a klimatikus viszonyoknak kitéve. A kapcsolódó fenntarthatósági tevékenységek közé tartozott az erőforrás-hatékonyság, a hulladékgazdálkodás és az energiahatékonyság. A megnövekedett ökohatékonyság közvetlenül alacsonyabb működési költségeket jelentett (alacsonyabb energiaszámlák, nyersanyagköltségek, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítási költségeinek csökkentése, újrahasznosítás stb.). Ezenkívül az életciklus-értékelés és a folyamatok optimalizálása csökkenti a jövőben szigorodó környezetvédelmi jogszabályokhoz való alkalmazkodás költségeit.
  • Tőkeszerzés és -hozzáférés, hitelképesség. A koherens vállalati fenntarthatósági stratégia, a fenntarthatósági kockázatértékelés és az átlátható jelentéstétel növelte a vállalatok hitelképességét, javítva a tőkéhez való hozzáférést és csökkentve a tőkeköltségeket. Két vállalat is részt vett a GBP-ben, ami a fenntartható üzleti tevékenységekből származó előnyök közé tartozik.
  • Termelékenység. A legalapvetőbb szinten az energia-, víz- és anyagfelhasználás hatékonyságának javítása a kiadások csökkentésével, illetve a megtakarítással növelte a termelékenységet. A munkaerő termelékenységén belül a változó munkaerő-elvárásokra való reagálás, az új termelési és szállítási módszerek, valamint az új technológiák növelték a termelékenységi rátákat. Ez magában foglalhatja a belső levegő minőségének és a megvilágítás szintjének javítását az új környezeti adatok hatására, vagy az alkalmazottak elkötelezettségének növelését, hogy az emberek megoszthassák véleményüket, és érezzék, hogy értékelik őket.
  • Eszközérték. A fenntarthatóság beágyazása a befektetők, az ügyfelek és az érdekelt felek igényeihez igazodva növelte a vállalati eszközök értékét. A fenntartható üzlet elvárásaival összhangban tervezett, megépített és kezelt eszközök részesültek a megnövekedett bérlői és befektetői keresletből, és kevésbé szenvednek az elavulástól.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mivel a vizsgált magyar agrárcégek megkezdték a fenntartható üzleti gyakorlatok integrálását vállalati szellemiségükbe, termékeikbe és szolgáltatásaikba, hasznos lenne az úgynevezett integrált és dinamikus érték mérése. Az erre irányuló „itt és most” kísérlet helyett inkább egy olyan megközelítést vázolunk fel, amely segít a vállalkozásoknak megérteni, hogy mi teremt értéket, mi vezet az értékhez, és ezekhez az értékmozgatókhoz hogyan járulhatnak hozzá a fenntartható tevékenységek. Ez egyfajta be- és rávezető, hogy elkezdjük feltárni, a társadalomba és a környezetbe történő befektetések hogyan biztosítanak értéket az egyes vállalkozások számára.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Azt javasoljuk a vállalkozások számára, hogy törekedjenek megérteni, hogyan tudják a legjobban megragadni minden tevékenységünk pozitív hatását, és beágyazni ezt a szellemiséget minden üzleti tevékenységükbe annak érdekében, hogy bemutassák saját maguk és partnereik hozzájárulását az értékalkotáshoz.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mezőgazdaság az értékláncon belüli vállalkozások közötti együttműködés – beleértve az ügyfeleket, a beszállítókat és az üzleti partnereket is –, egy jelentős értékteremtő nemzetgazdasági ág, amelyben az értékteremtés és az értéktermelés az ellátási láncok mint hálózati struktúrák fenntartható gazdálkodásának észszerűsítését is szolgálja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékteremtő vállalati fenntarthatóság realizálása stratégiai kihívást jelent. A rövid távú teljesítménymutatókra összpontosító vállalatok kudarcra vannak ítélve az értékteremtő fenntartható stratégia megvalósításában, mert kénytelenek a meglévő üzletágakra, nem pedig újak hosszabb távú fejlesztésére koncentrálni. Ha a menedzserek túl sok időt töltenek az alaptevékenységükkel, akkor nem jutnak új lehetőségekhez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A továbbiakban bemutatunk néhány elemzési, tervezési és ellenőrzési eszközt a gazdálkodás minősítéséhez, amelyekben értékteremtők játsszák a főszerepet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékteremtők az üzleti stratégiák piaci szituációján alapulnak annak érdekében, hogy segítsenek elkülöníteni és számszerűsíteni a vállalatok működési kilátásait a tulajdonosi értékben. Alfred Rappaport, a tulajdonosi értékkalkuláció fejlesztője 1986-ban először publikálta a következő hét vállalati értékhajtót: a nettó árbevétel növekedési üteme (), az értékesítés megtérülése (ROS) működési haszonkulccsal mérve, a pótlólagos árbevétel növekedéséhez szükséges újrabefektetési ráta (, , a tőkeköltség, valamint az effektív társasági adókulcs és a stratégiai tervezési horizont ). A 9.6. táblázatban a HT, BC és A vállalatok esetében értékteremtő tényezők szerepelnek – a tőkeköltség és a stratégiai tervezési horizont kivételével –, ami közelebb visz az értékteremtési folyamat megértéséhez. A vastagon szedett érték jelöli a kedvező tendenciát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jövedelmezőségi-hatékonysági követelmény érvényesülését (a szükséges módszerekkel) a 9.7. ábra mutatja be.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.6. táblázat. A kvantitatív VD alakulása három fenntartható mezőgazdasági vállalatnál
Zöld kötvényprogram
CSR
HT
BC
A
Előtte
Utána
Előtte
Utána
Előtte
Utána
–19,2%
2,0%
13,1%
37,5%
–3,5%
3,0%
ROS
1,6%
1,1%
6%
10,7%
4,5%
5,5%
Effektív
4,4%
6,0%
1,8%
1,0%
11,0%
9,0%
20,0%
–37,0%
16,4%
37,0%
104,0%
132,0%
82,0%
233,0%
50,3%
310,0%
5,7%
9,6%
ΔÜTE (HUF)
610 692
–645 059
–165 773
ΔÉNÁ (HUF)
355 921 569
9 718 915
5 292 753
ΔBefektetett eszközök (HUF)
–34 697 196
3 581 031
189 482
ΔBérköltség (HUF)
322 638
205 466
277 014
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.7. ábra. A jövedelmezőségi-hatékonysági kritérium és ellenőrzése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha a működési eredmény növekedése meghaladja az árbevétel növekedését, akkor a termékek/szolgáltatások fajlagos nyeresége, de fedezettartalma is emelkedik (mert a fedezeti ponton túl, a nyereséges zónában van). Ha a beruházások emelkednek, de ez a növekedés kisebb, mint az árbevétel növekedése, akkor a tárgyi eszközök árbevételt generáló képessége növekszik, ami az eszközhatékonyság kedvező alakulását jelzi. Ha az előző háromnál alacsonyabb a bérköltség növekedése, akkor a munkatermelékenység növekszik. A 9.6. táblázatban ennek a relációnak a bizonyítékaként a 2018–2020 közötti időszakban a GBP és a CSR bevezetése előtt és után azt látjuk, hogy ez az összefüggés a HT esetében teljesült, így a termék/szolgáltatás haszonkulcsa BC és A esetében alacsony. Az A esetében a befektetések nem növekedtek jelentősen, de a bérköltségek emelkedése jelentősen meghaladta a befektetések és az árbevétel növekedését.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy évről évre elkészíthető, vagyis dinamikus és működési–beruházási–finanszírozási paraméterekkel korrigálható pénzügyi kalkulációt javaslunk, ami úgynevezett dinamikus pénzügyi fenntarthatóságot biztosít.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A FINel pénzügyi szoftver „Pénzügyi elemző és diagnóziskészítő” alapmoduljának a multikauzális ok-okozati összefüggések feltárására épülő, két-, három- és ötlépéses DuPont-modelljét alkalmazzuk a már említett három fenntartható, a top 500-ba tartozó magyar agrárcégre. Ezt kiegészítjük a vármegyei top 1000 ágazati adataival és az AKI-MINTA-val, vagyis az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatbázisából a kettős könyvvitelt vezető mezőgazdasági cégekkel, amelyek a TEÁOR (Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere) „A” nemzetgazdasági ágon belül mezőgazdasági tevékenységet végeztek a 2018–2020 közötti beszámolási időszakban (a továbbiakban: AKI-MINTA). Az elemzés során felhasznált adatok a társasági adóbevallások NAV-adatbázisára épülnek, amelyben csak az év végén is működő, adóbevallást készítő és azt a tárgyévet követő május 31-ig hibamentesen benyújtó társas vállalkozások adatai szerepelnek a pénzügyi „bemérés” és diagnóziskészítés érdekében. Az illusztrációhoz a 2020. évi beszámoló adataival számoltunk (lásd 9.7. táblázat). A közreadott táblázatban a működés gyenge pontjait szürke háttérrel jelöltük.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.7. táblázat. A két-, három- és ötlépéses DuPont-modell alkalmazása benchmark vizsgálatban a 2020. üzleti évben
HT
Pest vármegyei top 1000
BC
Hajdú-Bihar vármegyei top 1000
A
GYMS vármegyei top 1000
AKI-MINTA
Eszközhatékonyság
2,50
0,84
0,45
0,59
1,40
0,62
0,59
Nettó jövedelmezőségi ráta (%)
0,70
1,98
5,26
5,85
3,15
6,28
8,20
ROA
1,75%
1,66%
2,37%
3,45%
4,41%
3,89%
4,84%
Eszközhatékonyság
2,50
0,73
0,45
0,59
1,40
0,62
0,59
Nettó jövedelmezőségi ráta (%)
0,70
1,98
5,26
5,85
3,15
6,28%
8,20
Finanszírozási áttétel (részvénytőke-szorzó)
3,00
1,51
3,19
1,61
6,13
1,63
1,57
ROE
5,25%
3%
7,56%
5,56%
27,04%
6,35%
7,59%
Adóteher-ráta
0,94
0,92
0,98
0,60
0,89
0,97
0,95
Kamatteher-ráta
0,75
0,44
0,69
0,78
0,76
0,80
1,00
Működési jövedelmezőségi ráta (%)
1,00
5,00
12,46%
7,70
4,65
8,10
8,62
Eszközhatékonyság
2,50
0,84
0,45
0,59
1,40
0,62
0,59
Finanszírozási áttétel (részvénytőke-szorzó)
3.00
1,51
3,19
1,61
6,13
1,63
1,57
ROE
≈5,25%
≈3,00%
7,56%
5,56%
≈27,00%
6,35%
≈7,59%
Lekötött tőke hatékonysága
16,40
1,84
0,99
1,13
4,67
1,11
1,10
Nettó jövedelmezőségi ráta (%)
0,70
1,98
5,26
5,85
3,15
6,28
8,20
ROI
11,48%
3,64%
5,21%
6,61%
14,73%
6,97%
9,02%
Forrás: saját számításon alapuló szerkesztés a https://e-beszamolo.im.gov.hu/oldal/beszamolo_kereses, a KSH-adatbázis és Katits et al., 2022 alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jelenlegi gazdálkodási célokban mielőbb paradigmaváltásra van szükség. Ezt az állítást az indokolja, hogy a nemzetgazdaságban részt vevő vállalatok gazdaság-pénzügyi növekedésére és fejlődésére ugyanúgy szükség van a globális fenntarthatósági célok megvalósításához, mint az ENSZ fenntarthatósági alapelveinek szerves beépítésére a vállalkozások működésébe hosszú távú fennmaradásuk biztosítása érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kutatás természetéből kiderül, hogy a VD-felvetések teszteléséhez mind a tudományos, mind az üzleti közösség együttműködése szükséges. Először is, további kvalitatív kutatásokra lesz szükség az alapvető értékteremtő tényezőkkel kapcsolatban, mivel az empirikus elemzéshez szükséges méréseket fejlesztik. Másodszor a javaslatok teszteléséhez szükséges adatok a vállalati nyilvántartásokból és az érintettek körében végzett felmérésekből származnak. Harmadszor az értékmeghatározáshoz figyelembe kell venni az érintetti kezdeményezések költségeit és hasznait, amelyek több funkció együttműködését teszik szükségessé az egyes vállalatokon belül. Ezek a problémák mind megoldhatók, de mindegyik egyedi kihívást jelent a tudósok számára az értékmérés során.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hangsúlyozzuk a komplexitást, a modern, az innovatív és kreatív szemléletet, cselekvést, de mégis a kvantitatív módszerek mellett voksolunk, mert szükségünk van támpontokra, iránytűkre, amelyek segítenek behatárolni egy vállalat tartós sikerpályáját a fenntarthatóság elveinek érvényesülésével. A vállalati teljesítmény mennyiségi és minőségi értékmozgatóinak optimális keverékét kellene megtalálni, amelyet tükröz a tulajdonosi érték számítása és annak éves növekedése mellett a pénzügyi benchmark alkalmazása is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Napjainkban a mennyiségi és minőségi értékteremtők feltárásának folyamata nem ért véget a változó világunkból, a nagyarányú digitalizációból származó kihívások és agilitás miatt. A teljesítmény szubjektív fogalom, több jelentéssel, oldallal és dimenzióval. Még ha pénzügyi és nem pénzügyi mutatóknak is tekintjük a cég teljesítményének végső mérése érdekében, az összehasonlítás során a vállalat valamennyi célkitűzése és stratégiai célja lefordítható és beépíthető a pénzügyi kimutatásba. A pénzügyi teljesítmény egyszerre ok és okozat. Amint a vizsgálatból kiderült, az egyik vállalat jobban teljesít, mint a másik, és egyértelmű versenyelőnnyel rendelkezik, amely főként az üzleti alapkompetenciákon alapul: olyan üzleti-vevőközpontú modellt alkalmaznak, amelyben a növekedés, a jövedelmezőség és a fenntarthatóság terén elért teljesítmény javítása sokkal jobb eredményekkel jár, mint a három közül csak kettő teljesítményének javítása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bemutattuk, hogy lehetséges olyan mérőszámokat implementálni, tesztelni és finomítani, amelyek befolyásolják az SV-t. A fenntarthatóság mellett szóló üzleti érvek folyamatosan gyarapodnak, de további kutatásokra és bizonyítékokra van szükség. A fenntartható üzleti tevékenységek és a pénzügyi érték között kimutatható kapcsolat remélhetőleg minden vállalatot meggyőz arról, hogy integrálják üzleti funkcióikba a fenntarthatóságot.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magas szintű fenntarthatósági szemléletű vezetés akkor hiteles, ha a pénzügyi életképesség biztosítása mellett mélyen megértik és tudatosítják az üzleti műveletek környezeti és társadalmi vonatkozásait. A proaktív menedzsment minden gazdasági szektor, ágazat és vállalkozás stratégiai működési döntéseinek fenntarthatósági vonatkozásait érintő ajánlásokkal kulcsfontosságú az üzleti sikerhez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az esetlegesen felmerülő problémákat a vezetésnek évről évre kíméletlenül fel kell tárnia átfogó és precíz audit keretében. Egyúttal képesnek kell lennie a hatékony döntéshozatalra és a végrehajtásra is. Röviden: egy professzionális menedzsment a helyes úton tervez, irányít, kontrollál, és konzekvensen megvalósít. A beruházásokhoz szükséges finanszírozás által generált növekedési pályán legyen összhangban az árbevétel növekedése, a jövedelemtermelés és a finanszírozás, amihez szintén alkalmas tervezési-elemzési ellenőrzési paraméter az SGR növekedési ráta, valamint az addicionális finanszírozási igény kalkulációja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az általunk javasolt pénzügyi kalkulációban az adott üzleti évben választott/tervezett addicionális forrásigény és SGR növekedési rátával kialakított tőkeszerkezet mellett elért/kalkulált pénzárammal számított záró és nyitó saját tőkeérték különbségét vesszük. Amennyiben a záró és a nyitó időpontban vett tőkeérték megegyezik, úgy a vállalkozás tartós jövedelmezősége, vagyis bevételi forrása és adófizetési képessége biztosított. A nyereséget a vállalkozásból tartósan kivonható összegnek tekintjük akkor, ha előtte végrehajtották azokat a beruházási és finanszírozási intézkedéseket, amelyek a jövőben is biztosítják a jelenben elért pénzáramot. Tehát a folyó év nyereségét a jövőben várható összegből származtatjuk (ex ante mérték), amelyet az üzleti évek záró időpontjára diszkontálunk. Ne felejtsük el, hogy a záró tőkeérték a következő üzleti év nyitó tőkeértéke. Egy a jövőben várható pénzáramon alapuló számítást nem tudunk elvégezni a mérlegben található tételekkel. Ezt a számítást a vállalat menedzsmentje által végrehajtott, a jövőbeli „hármas pillérre” vonatkozó döntések eszközének tekintjük. Ennek a számításnak a végeredménye megmutatja, hogy – a fenntartható működés érdekében – mekkora részt lehet kifizetni osztalékként. Fenntartható működésen nem bizonyos vagyontárgyak állagának fenntartását, hanem az évenként számított, így dinamikusan fenntartható tőkeérték megőrzését értjük. Abban az esetben, ha az ex ante nyereség (a kivonható pénzösszeg) meghaladja az adózott eredményt, és azt teljes mértékben kifizetik, akkor a mérleg szerinti saját tőke megőrzése már nem lehetséges. Különösen napjainkban, emelkedő árak idején az adózott eredmény meghaladja a tőkeérték megőrzéséhez kivonható nyereség nagyságát (9.8. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.8. ábra. A fenntartható vállalati értékkör
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenntartható cégek körülményekhez igazodó, rugalmas alkalmazkodása, a jövőben várható nehézségeikre adott reakciók, az új technológiák és termékek piaci igényeihez való alkalmazkodás mind létfontosságú összetevői a fenntartható fejlődésnek. A fenntarthatóság új paradigmaként fogható fel a vállalatirányítás területén, amely alternatívát kínál a hagyományos profitteremtési és profitmaximalizálási modellel szemben, mint a szervezet elsődleges célja. A fenntarthatósági megközelítés olyan értékteremtési keretet, amelybe beletartozik a megfelelő bevétel elérése a cég számára és az igények kielégítése a cég érintettjeinek változatos körében. A fenntarthatóság nemcsak a befektetők és a tulajdonosok érdekeit szolgálja, hanem azoknak az érdekelt feleknek a felelőssége is, akik valamilyen módon érintettek, vagy kötődnek az üzlethez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenntartható cégek működését holisztikusan kell szemlélni, így az ökológiai és társadalmi felelősségvállalás „hatásának” meg kell jelennie a pénzügyi folyamatokban és az eredményekben. Ehhez nem elég hagyományosan gondolkodni. A jelenlegi számvitel azonban még nem készült fel erre, illetve sok minden meg sem jelenik benne – például sem a pozitív, sem a negatív externáliás hatások. Ellenben a környezeti erőforrás-felhasználásban elért megtakarításokat számszerűen ki lehet mutatni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

9.9. ábra. A fenntartható vállalati érték
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Napjainkban a vállalkozások elmozdultak attól a megközelítéstől, hogy csak a jövedelmezőségre hivatkozzanak, amikor feltárják, hogyan teremtenek értéket a vállalat és az érdekeltek számára. Hangsúlyt fektetnek az érték olyan aspektusaira, amelyek túlmutatnak a pénzügyi források változásain, de a nem pénzügyi forrásokon is, mint például az alkalmazottak, az ügyfelek, a beszállítók, a közösségek, a környezet és az immateriális javak. Egyre inkább előtérbe kerülnek az értékteremtés szempontjai: a vállalat működése és hatásai, függőségei (pl. erőforrások, kapcsolatok) és sebezhetőségei. A fenntartható menedzsment a fő érdekcsoportok integrálását jelenti a vállalati stratégiába és a napi működésbe.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi kimutatások részleges képet nyújtanak az értékteremtésről, bemutatva az igénybe vett eszközök és kötelezettségek változásait. A vállalati fenntarthatóság kontextusában az üzleti/pénzügyi, valamint a társadalmi és környezeti mérési lehetőségek feltárását és megértését is szolgálják. Az értékmérés jelzés egy vállalkozás időbeli tartósságára, fennmaradásának lehetőségeire. Az értékmérés és az értékteremtés rendkívül fontos az érdekelt felek számára, mivel segít megérteni a vállalattal fenntartott kapcsolatuk/kötődésük jellegét és azt, hogyan képesek megfelelni a társadalmi és környezeti változások/átalakulások új normái szerinti működésnek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A növekvő globális népesség és a természeti erőforrások fenntarthatatlan felhasználása pusztító hatással van bolygónkra: éghajlatváltozással jár, a természet pusztítását és a szennyezés szintjének növelését okozza. Stratégiát kell kidolgoznunk a fenntartható és ellenálló gazdaságok és társadalmak kiépítése érdekében. Itt az ideje, hogy teljes mértékben vállaljuk a gazdasági növekedés szétválasztását a környezet romlásától, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, az erőforrás-hatékonyság javítását és a fenntartható életmód népszerűsítését. Ezt a szemléletmódot adaptálni kell a gazdaságot működtető vállalatok missziójába is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A zöld és fenntartható pénzügyekkel kapcsolatos kérdések megválaszolásához új pénzügyi módszertanra van szükség, amely meghaladja hagyományos pénzügyeket és a viselkedésmódokkal kapcsolatos meglévő elképzeléseket a fenntartható vállalati finanszírozás tudatos alkalmazásával.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A globális fenntarthatósági célokat alkalmazni kell kisvállalati szinten is, hiszen ezek a nemzetgazdaság szerves részét képezik. A növekedésnek és a fejlődésnek megfelelő irányt kell megmutatni. A fenntartható nemzetgazdaság részét képező kisvállalatok pénzügyi fenntarthatóságára nagyobb fókuszt kell helyezni. A nemzetgazdaságnak nem a „nem növekedés” a célja, csak az a fajta növekedés nem kívánatos, amely indokolatlanul többlet-erőforrásokkal jár, és környezeti károsodást okoz.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vizsgálatunk igazolta a fenntartható gazdálkodás és az SGR növekedési ráta elméleti felfogásmódja mellett az üzleti gyakorlatban való alkalmazásuk lehetőségeit is. Indokoltuk a vállalati életciklusokhoz igazított fenntartható pénzügyek kidolgozását, mint a holisztikus szemléletben történő fenntartható vállalati menedzselés alapját, amely egyben nemzetgazdasági érdek is. A felsorolt példák is bizonyítják – a globális fenntarthatósági célokkal összhangban – a fenntartható gazdasági növekedésre, a vállalati jövedelmezőségre és finanszírozásra vonatkozó elvárások közötti összhangot és komplexitást. Ezt az ismeretet nem nélkülözhetjük a vállalkozások pénzügyi tervezés–elemzés–ellenőrzés fázisaiban sem. Az itt közölt levezetések és összefüggések megteremtik a közvetlen interakciót a fázisok között, ezért könnyen beépíthetők a meglévő üzleti és pénzügyi modulokba. Mindez működhet automatizált döntéstámogató rendszerként is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SGR növekedési ráta a vállalati fenntarthatóság pénzügyi kontrollingrendszerének jelentős és hasznos indikátora. A pénzügyi tervezés során ez a ráta fontos segédeszköz lehet a tervezett eredménykimutatás és a mérleg készítéséhez. Erre alapozva megkönnyíti a cash flow és a fund flow tervezését is. A pénzügyi elemzésnél pedig azért is célszerű használni, mert a SGR növekedési ráta befolyásoló tényezőinek ismeretében gyorsan felismerhetjük a cég erős és gyenge pontjait. Vállalati átvilágításnál az elemzők könnyen felismerhetik, hogy a hatékonysággal vagy a jövedelmezőséggel van-e probléma, vagy éppen a fenntarthatóság programja nincsen összhangban a befektetők igényeivel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A környezeti hanyatlás megszüntetése és bolygónk helyreállítása alapvető fontosságú a fenntartható fejlődéshez. Mindenkinek és minden szervezetnek az összefogására szükség van, bármilyen szinten hagyja lábnyomát a jelen ökoszisztémában. Ez még egy kis startup cégre is igaz, mert a világgazdaság globális összefogása szükséges annak biztosítására, hogy kezelni tudjuk a súlyosbodó és párhuzamos egészségügyi, gazdasági és környezeti válságokat. Napjainkban a multilateralizmus és a globális partnerségek megerősítése fontosabb, mint valaha.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave