10.1. Egy építőanyag-kereskedő kft. preventív turnaround menedzselése, avagy fókuszban a pénzügyi és logisztikai kontrolling

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalkozás főként nagykereskedelmi tevékenységet végez, többnyire vezető európai gyártók termékeinek forgalmazásával. A kft. fő profilja ipari gépek és berendezések, valamint higiéniai és munkavédelmi termékek forgalmazása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. stratégiai célként tűzte ki, hogy csak kiváló minőségű termékek forgalmazásával foglalkozik, mert olyan vevőkört szeretne kiszolgálni, amely szintén elkötelezett a minőség iránt. Beszállítói ezért olyan generálimportőrök, akik általában vezető európai gyártók termékeit képviselik, és országos értékesítéseiket helyi partnerek segítségével végzik. Így a fő cél a minőségi termékek eladása mellett a minél szélesebb körű szolgáltatások nyújtása. Tehát a kft. nem versenyezteti folyamatosan a beszállítóit, hanem gondos kiválasztás után olyan tartós kapcsolatra törekszik velük, amelynek révén létrehozhatja azt a mindkét fél számára hasznosnak nevezhető kereskedelmi láncot, amelynek célja a minél nagyobb fokú vevői elégedettség elérése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A huszonöt éve alapított vállalkozás árbevétele évről évre növekszik (50 millió forintról 300 millió forintra nőtt). Tetemes a cég anyagjellegű ráfordítása, ami elsősorban az ELÁBÉ magas értékének köszönhető. Az alkalmazotti létszám a kezdeti három fő helyett napjainkban tizenöt fő. Tizenöt évvel ezelőtt bevezették az ISO minőségirányítási rendszert. A teljes testre szabásnak köszönhetően az akkor eltervezett folyamatok kisebb módosításokkal napjainkban is jól működnek. Emellett elkészítettek egy dinamikus honlapot, amelyet folyamatosan fejlesztenek. A termékskála elég sokrétű, de általánosan jellemző, hogy a forgalmazott termékeket vásárlók a kft. üzleti partnerei.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A befektetett eszközök jellemzően tárgyi eszközök. Nagyobb részét a gépjárműpark, kisebb részét a számítógépes rendszer teszi ki. Kezdetben minden üzletkötő saját gépkocsiját használta feladata ellátására. Napjainkra sikerült kialakítani egy olyan gépjárműparkot, amely nyolc teher- és három személygépkocsiból áll. Így a kft. minden üzletkötőnek, az áruszállítóknak, sőt a szervizelést végző munkatársaknak is saját használatú közlekedési eszközt biztosít. A gépjárművek életkora két-három év közötti, így a következő években nem tervezik újabb járművek beszerzését. Az eddig futott kilométerek alapján remélhetőleg fenntartásuk sem lesz költségesebb. Már tizenöt évvel ezelőtt bevezették a számítógépes számlázó és raktárkészlet-nyilvántartó vállalatirányítási rendszert, és kialakították a számítógépes hálózatot is, amelyet azóta is fejlesztenek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A forgóeszközök a beszállítóktól vásárolt készletekből, vevői követelésekből és pénzeszközökből állnak. A beszerzéseket rugalmasan kezelik, rendszerint heti kétszeri szállítással oldják meg az üzleti partnerek gyors kiszolgálását. A szállítóktól történő beszerzéseket általában vállalkozókkal végeztetik. A készletnyilvántartó program összehangoltan kezeli a beszerzést, a megrendelést és az értékesítést, de a további növekedés érdekében a tevékenységi lánc egészét automatizálni kellene – racionalizálás keretében, a biztonságos gazdálkodás érdekében. Ennek kezdő lépése az automatizált vevőszerzés, amely a vevőkör bővítését és ezáltal a kft. ismertségének növelését is szolgálja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A több éve jellemző kedvező fizetési készségnek köszönhetően – a szállítók bizalmát elnyerve – a tartozásokat jellemzően húsznapos átutalással rendezik. A nagyobb vevők is húsz napra fizetnek, de gyakori a rövidebb fizetési határidő, sőt kisebb számlaösszeg esetén a készpénzes értékesítés is. A szállítók elvárják a tartozások pontos teljesítését, ezért a kft. számlavezető bankjának pénzügyi szolgáltató egységétől tartozásátvállalás és követelésátruházás szolgáltatást vett igénybe. Ezzel a két pénzügyi szolgáltatással oldják meg a szállítói és a vevői kapcsolat finanszírozását, mert nem szeretnék elveszíteni sem a meglévő vevőket, sem a jelenlegi beszállítókat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az árképzés kétféle módszer szerint történik. Az egyik esetben a kft. a központok által kialakított országos árlista alapján értékesít. Ebben az esetben a kft. előre meghatározott kedvezményt kap a listaárakból. A terméket a vásárlótól függően listaáron vagy abból adott kedvezménnyel értékesítik. Az értékesítés nagyrészt így történik. A másik esetben a terméket megvásárolják, és a kft. képzett haszonkulccsal értékesíti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. telephelyét kezdetben bérelték, de már tíz éve saját telephelyen működnek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. alapítása óta minden üzleti évet nyereségesen zárt. Az első években a nettó profitot teljes mértékben visszaforgatták a vállalkozásba. Mivel a cég menedzsmentje kizárólag műszaki végzettségű szakemberekből áll, a könyvelői munkán túl az átfogó pénzügyi teljesítményértékelés elmaradt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az utóbbi üzleti években új termékkört kezdtek forgalmazni: mozgáskorlátozottak részére gyártott berendezéseket, valamint áramfejlesztőket és légtechnikai tömlőket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. minden termékkörben döntően just in time rendszerben végzi a beszerzést. A just in time rendszer fő célja, hogy egy meghatározott terméket megfelelő mennyiségben és megfelelő időre szerezzenek be, ezáltal csökkentsék a termékek készletezésével kapcsolatos költségeket. Ebben a rendszerben az áru mindig éppen időben érkezik meg rendeltetési helyére, így szinte tárolás nélkül lehet tovább értékesíteni. A gyakoribb és pontosabb szállítások igénye ugyan megnöveli a fuvarozási költségeket, de ennél jóval nagyobb mértékben csökkenhetnek a készletezési költségek és ezáltal az összköltség is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A beszerzés operatív feladatait az ügyfélszolgálat két alkalmazottja végzi. A szállítói megrendeléseket mindig a beérkező vevői megrendelések bontásában továbbítják. A munkamegosztás az ügyfélszolgálaton belül árucsoportok szerint történik: adott áruféleséget egy beszerző szerez be. A munka még hatékonyabbá vált, miután kiépült a közvetlen internetes kapcsolat az egyes fő beszállítókkal. Így pontos kép nyerhető a valós központi raktárkészletről.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szállítóktól megrendelt áruk telephelyre szállítását a kft. közúti fuvarozó cégekkel végezteti, miután azok átestek a versenyeztetésen. A kft. csak megbízható szállítók segítségével tudja alacsony szinten tartani a készleteit. A készletek ugyanúgy a társaság erőforrásainak részei, mint a tárgyi eszközök vagy a munkaerő, mivel az értékesítési folyamat zavartalan lebonyolításához nem egyszerűen termékekre, hanem azok készletére van szükség.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A raktárra az jellemző, hogy többféle áru érkezik egyszerre nagyobb mennyiségben, illetve távozik kisebb mennyiségben. A just in time értékesítés mellett a raktárkészletet is feltöltik ugyanazzal a beszállítással. A telephely kiválasztásánál – figyelembe véve a tevékenységi kört – fontos szempont volt, hogy a raktár mindig jól megközelíthető legyen, a be- és kitárolás zavartalanul történhessen. Így főútvonal melletti, nagy parkolóval rendelkező telephelyet választottak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A készletgazdálkodás stratégiája termékköröktől függ, meghatározása elsősorban a termékfelelősök feladata.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Állandó ütemű stratégia. Azonos időközönként azonos mennyiségű árut rendelnek, vagyis a felhasználást egyenlő ütemben pótolják. Ilyen termék például egy tisztítószer, amelyből négy megrendelő – keretszerződés alapján – minden hónap negyedik hetében 250 flakont igényel.
  • Ciklikus stratégia. A raktárkészlet feltöltése azonos időközönként változó mennyiségekkel történik egy megadott maximális szintre. Előnye, hogy ciklikusan végzik, hetente ellenőrzik az adott termék alakulását, és ennek függvényében különböző mennyiségeket rendelnek. Ilyen termékkör például a háztartási ventilátor, amelyek aránylag nagyobb értékűek. Tapasztalati úton határoztak meg egy olyan maximális készletet, amely egyheti értékesítéshez általában rendelkezésre áll.
  • Kétraktáros stratégia. Változó időközönként azonos mennyiségeket rendelnek a minimális készlet elérésekor. Előnye, hogy kezeli az időbeli változásokat, a készlet alakulása akár szemrevételezéssel is könnyen nyomon követhető. Ilyen termékkör például a döntően lakossági felhasználásra kerülő légbevezető elemek.
  • Csillapításos stratégia. Az idő és a mennyiség is változik. Előnye, hogy követi az időbeli és mennyiségi változást. Ebbe a csoportba tartozik a legtöbb termék, többek között a kéztörlő kendők, a kézfertőtlenítő és tisztítószerek, dekorációs lemezek, munkavédelmi eszközök.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az értékesítés stratégiai feladatait a termékfelelősök látják el, folyamatosan egyeztetve a menedzsmenttel, míg az operatív tevékenységet az ügyfélszolgálat végzi a termékfelelősök felügyeletével. A tevékenységet az ISO minőségirányítási rendszerben meghatározottak szerint végzik. A legnagyobb vevők sok esetben elvárják az ellenőrzött munkavégzést, a kereskedelmi kapcsolat feltételeként írják elő.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ügyfélszolgálat feladata az operatív munka, vagyis az értékesítés, a vevőkkel való napi szintű kapcsolattartás. Az áruátvétel után a termékeket a szállítólevelek alapján bevételezik a számítógépes vállalatirányítási rendszerbe, majd kiállítják a szükséges dokumentációt a vevők felé.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.1. táblázat. A vizsgált kft. gyenge jelzései és okai
Gyenge jelzés/Tünet
Ok/Probléma
1. A stabilan növekvő értékesítési árbevétel ellenére sem a működési, sem a nettó jövedelmezőség nem növekszik.
1. Megbízhatatlan információk a kft. költségszámítási eljárásaihoz és módszertanához.
2. A termékek fedezettartalma nagy sávban szóródik.
2. Hiányzik a pénzügyi kontrolling.
3. A tevékenyégi lánc mint logisztikai folyamat költségei emelkednek.
3. A logisztikai kontrolling hiánya.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. tevékenységi láncának vizsgálata után a FINel pénzügyi szakértői rendszer elemző moduljának alkalmazásával – a gyenge jelzések felismerésével párhuzamosan – megkerestük az okokat, amelyeket a 10.1. táblázat foglal össze. A 10.1 táblázatban közölt számozott problémák megoldását az alábbi módon végeztük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A kft. költségszerkezetének és költségfelosztási módszertanának átfogó elemzése keretében felülvizsgáltuk a meglévő költségelszámolási rendszert, és kialakítottuk az optimális, a kft. kereskedelmi tevékenységét figyelembe vevő költségfelosztást. Így megállapíthattuk a veszteséges vagy a fedezetet fogyasztó áruk körét, az egyes áruk fedezeti hányadát, kritikus eladási volumenét és árbevételét, majd ezek ismeretében felmérhettük, hogy a kft. milyen mértékű ÜTE (működési nyereség) elérésére képes. A kft. potenciális működési/kereskedési jövedelemtermelő-képességének felmérése érdekében
    • teljes körű költségelemzést végeztünk, amely kitért a fix és a változó költségek elkülönítésére;
    • érzékenységi vizsgálatot végeztünk az öt termékköre vonatkozóan (az ÁKFN-komponensek változtatásának és az eladási volumenváltozásnak a hatása a működési nyereségre);
    • megfelelő módszertant alakítottunk ki az általános (fel nem osztott) működési költségek és a pénzügyi kiadások felosztására, valamint e költségek megtérülési rátáinak kiszámítására az öt termékkörre vonatkozóan;
    • az eredménykimutatást támogató, rövid távú előrejelzést készítettünk a vezetők minél kedvezőbb információellátása érdekében.
  2. Ennek a problémának a megoldásához a FINel pénzügyi szakértői rendszer TC-modulját igazítottuk a kft. működési jellemzőire úgy, hogy vállaltuk negyedéves felügyeletét a korai figyelmeztető rendszer kialakítása és működtetése érdekében.
  3. Ezt a problémát a logisztikai kontrolling eszközeinek „testre szabott” alkalmazásával próbáltuk megoldani: a készletezés összes költségének feltárásával, a készletigény tervezésével öt termékkörre a költségminimalizálás módszerével és a forgási sebességen alapuló számítás módszerével, logisztikai költség- és teljesítményszámítással, integrált logisztikai költségszámítással, lineáris fedezeti költségszámítással (globális és differenciált fixköltség-kezeléssel), termékbonitás-vizsgálattal és beszállítói–vevői elégedettség ellenőrzési ráták alkalmazásával. (Katits, 2007; Katits, 2010; Katits & Varga, 2016 alapján)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A javasolt módszerek alkalmazásával a jövedelmezőségi ráták már a következő üzleti periódus lezárásakor 4-5 százalékkal javultak, a logisztikai költségek pedig 3,5 százalékkal csökkentek, miközben az értékesítési árbevétel közel 10 százalékkal javult. 2020 októberéig az ipari tisztító- és fertőtlenítőszerek termékkörben kiemelkedően magas árbevétel-növekedést és 78 százalékos fedezeti hányadot sikerült elérni.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave