Kerpics Judit

Jósika Júlia irodalmi munkássága

A 19. századi emigrációs kulturális transzfer és a szociális normativitás összefüggéseiben


Varga János

Hasonló jellegű bezártsággal kell megküzdenie a Varga János és A cigány leány című novellák főhőseinek is, habár társadalmi állásuk igen távol esik Anna arisztokrata családjától. A Varga János paraszti hősei egyszerre szembesülnek a falusi kisközösség földrajzi elzártságával, és azon belül is a vérségi kapcsolatok abszolút hatalmának nyomasztó jelenlétével, egyfajta családba zártsággal. A cselekmény középpontjában az archaikus társadalmi berendezkedéssel szembeni normasértés áll: Varga János parasztgazda az anyja akarata ellenére lefelé nősül, egy Klári nevű cselédlányt vesz feleségül. Ez János anyjának dühét, később egyre fokozódó őrületét okozza, ami a fiatalasszony brutális bántalmazásában kulminálódik. Klári hallgat erről, azonban a rendszeres verések és lelki terror hatására első gyermeküket elvesztik, a fiatal nő pedig lázálmában kiáltozva árulja el férjének a vetélés okát, aki megfenyegeti ugyan az anyját, de nem tesz lépéseket a felesége kimenekítésére az élhetetlenné vált családi otthonból. (A lázálomban kibeszélt titok motívuma ismerős lehet Jósika Miklós Abafi című regényéből is, ahol Csáky Margit eltitkolt szerelmét árulja el hasonló körülmények között. Mindkét esetben olyan írói fogás ez, amelynek segítségével felszínre kerülhet egy sorsfordító titok, de közben a titkot őrző, a szenvedést némán tűrő nő is megőrzi a passzivitását.)

Jósika Júlia irodalmi munkássága

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2025

ISBN: 978 963 664 095 8

A 19. századi magyar irodalmi piacon a kanonizált és az idők próbáját kiállt szerzőktől oldalra lépve kisebb-nagyobb sikerű írók cikkeitől, novelláitól, regényeitől nyüzsgő sajtóélet tárul fel. Ők a hétköznapok szerzői és a gyakorlatias próza művelői. Ezen szerzők egyre népesebb csoportját képezték frissen felemelkedő írónők is, ám közülük csak kevesen jutottak el odáig, hogy az írás valódi kenyérkereső foglalkozássá váljék számukra. Ez a könyv egy olyan szerző pályáját mutatja be, aki az 1850-es 1860-as években gyakorlatias prózájával a sikeresebbek közé tartozott.

Jósika Júlia a kétirányú kulturális transzferben találta meg az írói alkatához és a piaci igényekhez leginkább illeszkedő szerepet, miután férjével, Jósika Miklóssal emigrációra kényszerültek. Műveinek egy részét direkt hétköznapi felhasználásra írta, fikciós prózája pedig indirekt módon képviselt társadalmi viselkedésformáló igényt. Sikerének egyik kulcsa a Nyugat-Európában elterjedt divatos műfajok magyar kulturális adaptációja volt.

Jósika Júlia nem teljesen fölfedezetlen szerző, mégis első ízben jelenik meg irodalomtörténeti monográfia a munkásságáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerpics-josika-julia-irodalmi-munkassaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave