Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Cáfolhatóság

Valóban lehetséges megkülönböztetni a cáfolható és a cáfolhatatlan rendszereket? Ez a probléma azért merül fel, mert Popper szerint (1935) a megfigyelések mindig elmélet által vezéreltek. Így a cáfolat szerepe nem magától értetődő az elmélet és a megfigyelés összevetésében. Még ahhoz is elméletre van szükségünk, hogy meghatározzuk, mi az a megfigyelés. Még a legegyszerűbb megfigyelés esetében is – például idő vagy hossz mérésekor – felmerül a kérdés, hogy megbízható-e az óra vagy hogy merev-e a rúd. Ilyenkor nincs más lehetőségünk, mint az elméletekre támaszkodni. Tegyük fel, hogy tesztelni szeretnénk az elméletet, miszerint az extrovertált emberek éberebbek este, mint reggel! Mégis, milyen módszerrel pontozzuk az extroverziót? Ahhoz, hogy ezt a kérdést eldöntsük, szükségünk van egy extroverzió-elméletre, és egy elméletre arról, hogy a pontozási módszerünk miért alkalmas az extroverzió mértékének mérésére. Ehhez hasonlóan a munkamemória terjedelmének méréséhez szükségünk van egy elméletre, amely elmondja nekünk: pontosan mi is az a munkamemória. Annak a mérése, hogy mennyire „szorong” a patkány (egy emberi szorongást kezelő gyógyszer fejlesztésekor), attól függ, hogy elméletünk hogyan hozza összefüggésbe az emberi szorongást a patkányéval.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave