Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


A probabilisztikus elméletek és a falszifikáció

Popper számára nyilvánvaló probléma a probabilisztikus hipotézisek – vagyis majdnem minden pszichológiai hipotézis – kezelése. Egy probabilisztikus elmélet nem állítja, hogy a vizsgált korreláció tökéletes, vagy hogy az egyik alany mindig magasabb pontszámot fog elérni az egyik kondícióban, mint egy másik; ehelyett az állítások például olyan formát ölthetnek, hogy a korreláció pozitív, de közepes, vagy hogy az egyik kondícióban elért pontszámok valószínűleg magasabbak lesznek, mint a másik kondícióban elért pontszámok. Például megjósolhatjuk, hogy a ginszeng átlagosan gyorsítani fogja a futás sebességét. De a futás sebessége számos más tényezőtől is függ. Egy alkalommal adhatok kísérleti alanyomnak ginszenget, megmérhetem, milyen gyorsan fut, és ezt összehasonlíthatom a ginszeng nélküli futósebességével. Tegyük fel, hogy az alanyom ginszeng nélkül gyorsabban futott; ezzel még egyáltalán nem cáfoltam a hipotézisemet! A hipotézis egy populációátlagról szól: az összes lehetséges, számunkra érdekes megfigyelés halmazáról. A populációátlagról pedig az egy megfigyelésen alapuló mintám semmi biztosat nem árul el. Az öt megfigyeléses minta szintén nem. Sem a húszas minta. Sem pedig az egymilliós. Egy ilyen jellegű hipotézist hogyan tudnánk egyáltalán cáfolni?

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave