Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Forradalom

Kuhn úgy vélte, hogy a tudósok egy paradigma iránti hűségének feladása egy másik paradigma kedvéért „megtérésélmény”. A térítés nehéz feladat. Általában az új paradigmák olyan tudósoktól eredeztethetők, akik újak a kérdéses tudományterületen. Kuhn (1962, 151.) Max Planckot idézte annak az állításának alátámasztására, hogy a paradigmaváltás inkább pszichológiai, semmint logikai okokra vezethető vissza: „Valamely új tudományos igazság nem úgy szokott győzelemre jutni, hogy az ellenfelek meggyőzetnek, és kijelentik, hogy megtértek, hanem inkább úgy, hogy az ellenfelek lassanként kihalnak, és a felnövekvő nemzedék már eleve hozzászokik az igazsághoz.”15 Ez a nézet manapság széles körben elterjedt, olyannyira, hogy érdemes elgondolkozni, valóban elfogadhatjuk-e általános igazságnak. Diamond (1992) például csak elhanyagolható mértékű nem szignifikáns korrelációt talált a tudósok kora vagy professzionális aktivitásának hossza és a polivíz forradalmian új elméletének támogatása között a körülbelül 100 olyan kémikust magába foglaló mintájában, akik a polivízelmélettel kapcsolatban publikáltak. Mi több, Kuhn maga jegyzi meg, hogy Planck saját sugárzási törvényének kvantitatív sikere sok fizikust meggyőzött a kvantumfogalmak hasznosságáról: a kvantumelmélet sikerének nem kellett várnia a következő generáció felbukkanásáig. Hasonlóképpen, az 1980-as években a konnekcionizmust sok kognitív pszichológus lelkesen karolta fel – fiatal és idős egyaránt. Sokak számára az élmény nem hasonlított megtéréshez, hiszen a pszichológusok jó része (még ha nem is az összes) boldogan tudott dolgozni mind az új, mind pedig a régi paradigma felhasználásával.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave