Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Függelék: Hogy kapjuk meg közvetlenül a személyes oddsot

Tegyük fel, hogy valaki hajlandó nekünk 1 egységnyi pénzt fizetni abban az esetben, ha egy elméletről kiderül, hogy igaz! Ha részt akarunk venni a fogadásban, akkor viszonoznunk kell a gesztust azzal, hogy kifizetjük neki az előre meghatározott összeget, ha az elméletről kiderül, hogy téves. Mi az a legnagyobb összeg, amit még éppen hajlandóak lennénk feltenni? Ezt a legnagyobb összeget hívjuk az elmélet melletti oddsunknak. Tegyük fel, hogy hajlamosak vagyunk fogadásokat kötni, és minden olyan esetben készek vagyunk fogadni, amikor vagy jó esélyünk van nyerni, vagy pusztán igazságos fogadást köthetünk! Vegyük fontolóra az elméletet, hogy a következő pénzfeldobás során fejet kapunk! Vetélytársunk egy fontot fizetne, ha a következő feldobásban fejet kapnánk. Benne lennénk a játékban abban az esetben, ha ellenfelünk 50 pennyt kérne, ha az eredmény írás lenne? A legtöbben benne lennének, de nincs jó vagy rossz válasz; a döntés ránk van bízva. Benne lennénk a játékban, ha ellenfelünk 90 pennyt kérne az írásért? Ha egy fontot? Ha másfél fontot? Ha egy font a legnagyobb összeg, melyet hajlandóak lennénk feltenni, akkor 1 az azzal kapcsolatos személyes oddsunk, hogy következő feldobásban fejet kapunk (vagyis 1:1, 50:50, egyenlő oddsok).

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave