Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Miért nem jelent a szignifikáns eredmény bizonyítékot?

Jelenleg a tudósok arra használják a p-értékeket, hogy jelezzék a nullhipotézis ellen szóló bizonyítékok erejét. Ezt az alkalmazást Fisher javasolta (Neymannal és Pearsonnal ellentétben). E szerint a megközelítés szerint minél kisebb a p-értékünk, annál figyelemre méltóbbak a nullhipotézis ellen szóló bizonyítékok. Gyakran előfordul, hogy ezzel a gyakorlattal racionális döntések születnek, és nyilván ez az oka annak, hogy a kutatók továbbra is ilyen értelemben használják a p-értékeket. Mindazonáltal Royall (1997) érvelése szerint a szignifikanciaszintről általánosságban nem mondhatjuk el, hogy a bizonyítéknak megbízható mércéje lenne. A gyakorlatban a tudósok összekeverik a bizonyítékok erejét a bizonyítékok megszerzésének valószínűségével, pedig a két fogalom különböző. Mint ahogy azt az alábbiakban látni fogjuk, a valószínűséget olyan tényezők határozzák meg, melyek függetlenek a bizonyítékok erejétől.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave