Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


A félrevezető és gyenge bizonyítékok valószínűsége

Arra vagyunk kíváncsiak, hogy két különböző típusú meditáció közül melyik a hatékonyabb hangulatjavító. Mindegyik vizsgált személyt megkérjük, hogy reggel fél órát meditáljon azon az elképzelt látványon, hogy segít valakinek, egy másik reggeli fél órás meditációja közben pedig ne gondoljon semmire. A kimenet két lehetséges válasz közül az egyik: melyik nap folyamán érezte boldogabbnak magát; azon, amikor reggel arra gondolt, hogy segít valakin, vagy azon, amikor a reggeli meditáció közben nem gondolt semmire. Tegyük fel, hogy egy korábbi tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az emberek mindkét meditációtól ugyanazt a pozitív hatást várják el. Ha az eredmények kizárólag az elvárástól függenek, akkor a „látványnapok” várható aránya (hívjuk ezt θ-nak, azaz „thétának”) 0,5 lenne. Másrészről meglehet, hogy egy előtanulmány szerint, mely arra az elméletre épített, hogy a másokon való segítés gondolata különösen hatékony módszer a boldoggá váláshoz, a kérdéses arány (θ) inkább 0,8. Úgy kívánunk különbséget tenni ezek között a lehetőségek között, hogy az egyik mellett meglehetősen erős bizonyítékokat gyűjtünk a másikkal szemben.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave