Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Mi a tudomány?

Popper elvetette a logikai pozitivisták azon törekvését, hogy az értelmes és az értelmetlen mondatok közt különbséget tegyenek: őt inkább az érdekelte, hogyan különböztethető meg a tudomány a nem tudománytól, vagyis a metafizikától. Ez nem jelenti azt, hogy szerinte van egy képletként leírható tudományos módszer, melynek alkalmazása szükségszerűen a tudás gyarapodásához vezet. „Szokásom úgy kezdeni a tudományos módszerről szóló előadásaimat, hogy közlöm a diákokkal: a tudományos módszer nem létezik. Nekem elhihetik – teszem hozzá –, jó ideig én voltam ennek a nem létező tantárgynak az egyetlen professzora a Brit Nemzetközösségben” (1983, 5.). Popper megvetette a tudás alosztályokra bontásának gondolatát: ami fontos, az a problémák felvetése és a megoldásukra tett kísérlet. Számomra különösen izgalmas probléma például a hipnotizált emberek viselkedésének magyarázata. Ahhoz, hogy ezt a problémát megoldjuk, szükségünk lehet arra, hogy különböző perspektívákból közelítsük meg a kérdést: közelíthetünk a filozófia, a kognitív és a társas pszichológia vagy az idegtudomány felől is. Ezek a tudományágak nem különböző valóságokat írnak le (még ha intézményes elkülönítésük hasznosnak is bizonyulhat az egyetemek szervezésekor), így ötleteiket felhasználhatjuk hipotéziseink megalkotásakor. Mikor egy érdekes problémával szembesülünk, minden vonatkozó tudást érdemes figyelembe vennünk. Mindenesetre „a tudományos módszer különös helyzetét az biztosítja, hogy még kevésbé létezik, mint más nem létező tantárgyak” (Uo. 6.).

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave