Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A lángban lejátszódó folyamatok

A vizsgálandó elem a porlasztásos mintabevitel esetében különböző méretű részecskék formájában jut a lángba a folyadékaeroszol mennyiségétől és a kamrában végbement oldószer elpárolgásának mértékétől függő oldószeráram kíséretében. A folyadékaeroszolnak csak rövid utat kell megtenni a teljes bepárlódásig. A bepárlódás eredményeként szilárd aeroszol és oldószergőz keletkezik. Elsőként ennek az oldószergőznek a szerepét vizsgáljuk meg, mert leghamarabb ez kerül gőz állapotba, s mennyiségénél fogva ez fejti ki legnagyobb hatást a láng szerkezetére. A lángban az oldószer nemcsak a folyadékaeroszollal szállítódik, hanem a kamrában végbement párolgás miatt gőzként is bejut. Ez utóbbi mennyisége vizes oldatoknál nagyságrendben megegyezik az aeroszolformában bevittel, szerves oldószereknél azonban egy nagyságrenddel is meghaladhatja azt [79]. Az atomizáló rendszerek nem egyformán érzékenyek az oldatok porlasztásakor az atomizáló rendszerbe bevitt oldószer mennyiségére és anyagi minőségére [120123]. A láng a közepesen oldószerérzékeny atomizáló rendszerek közé tartozik [97, 124]. A víz viszonylag csekély mértékben, de a szerves oldószerek jelentősen módosíthatják a lángot. Az oldószerhatással lehet az égési folyamatra, a halogénezett szénhidrogének pl. lángkioltó hatásúak. Ha az oldószer éghető, akkor növeli a tüzelőanyag/égést tápláló gáz arányt, ezzel megváltoztatja a láng térfogatát [125], kémiai szerkezetét [97, 126]. A különböző oldószerek lángra gyakorolt hatása, az oldószerben oldott anyag abszorbanciája a vizsgálati lángmagasság függvényének változásán jól nyomon követhető (4.20. ábra).

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave