Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Kutatóreaktorok neutronspektruma

A termikus reaktorokban a neutronok a 235U atommagjának elsősorban a termikus neutronok által kiváltott maghasadásából keletkeznek azonnali neutronként (a maghasadás után mintegy < 10−14 s idő alatt). Átlagos számuk hasadásonként 2,43 ± 0,02. Jóval kisebb számban (az összes neutron < 1%-a) keletkeznek neutronok a jelentős neutronfelesleggel rendelkező, elsődleges hasadási termékek izobár bomlási termékeiből neutronbomlással (tehát jellemző, néhány másodperc idővel jellemezhető) ún. későneutronként, amelyeknek egyrészt a nukleáris láncreakció szabályozása szempontjából kiemelkedő szerepük van, másrészt a hasadóanyagok analízisekor a neutronaktivációs analízis egyik speciális változatában van alapvető jelentőségük. Átlagos számuk hasadásonként 0,017; kinetikus energiájuk 250–620 keV között van. A moderálatlan hasadási neutronok energiaeloszlása (hasadási neutronspektrum) 20 MeV-től szinte a termikus energiáig változhat; átlagos kinetikus energiájuk 1,7 MeV körüli, és legnagyobb valószínűséggel a 0,72 MeV energiájú neutronok keletkeznek. A 20 MeVtől 100 eV-ig terjedő tartományban, amely gyakorlatilag az összes hasadási neutront magában foglalja, a neutronszám energiaspektruma a következő szemiempirikus, Watt-féle egyenlettel írható le megfelelő pontossággal [53]:

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave