Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Eredmények áttekintése

Az azonosított elemek tipikus koncentrációszintjét a finom szemcseméretű frakcióban (a részecskék aerodinamikai átmérő < 2 mm) a 10.4. táblázatban tüntettük fel a példa kedvéért. Látható, hogy a koncentrációk mintegy hat nagyságrendet fognak át. Az analitikai eredmények alapján a Na, Mg, Al, Cl, K, Sc, V, Mn, Fe, Zn, As, Br, Sb, I, La és Sm meghatározásának relatív standard szórása tipikusan 5%-nál kisebb, a Ca, Ti, Cr, Co, Cu, Ba, Ce, Dy, W és Au relatív bizonytalansága 5 és mintegy 10% közötti, míg S, Ga, Se, Sr, Mo, Ru, In, Eu, Yb, Lu, Hf, Th és U meghatározását 10 és 20% közötti relatív szórás jellemezte. A mintavételből és a minták inhomogenitásából adódó bizonytalanság valószínűleg meghaladta az analitikai módszer okozta véletlen szórást. Az analitikai munka és standardizáció minőségbiztosítását, minőségellenőrzését és adathitelesítését itt nem tárgyaljuk terjedelmi okok miatt. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a módszert belső konzisztencia jellemzi [119], vagyis több (itt 2), független, eltérő paraméterű neutrontérben végzett aktiváláson, több, néha nagyon eltérő energiájú, intenzitású, különböző detektálási geometriában eltérő beállításokkal és műszerekkel mért γ-sugárzáson, eltérő háttérlevonáson alapuló (pl. Na esetében), sőt több analitikai nuklidból (lásd a 10.4. táblázatot) számolt ugyanazon elemre (pl. Ca, Zn, Sb vagy Ba) vonatkozó egyedi eredmények összehasonlíthatósága miatt a hibalehetőség kisebb, illetve a végeredmény megbízhatósága nagyobb. Ilyen módon mintánkénti minőségügyi visszajelzést kapunk egyes elemek esetében. A 10.5. táblázatban példaként bemutatjuk az aeroszolminták két aktiválásával kapott A1/A2 koncentráció-arányok átlagértékét és szórását. Az arányok kisebb mint ≈10%-os relatív szóráson belül megegyeznek.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave