Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Üledékek és talajok

A talaj és üledék mintavételének kritikus követelménye a reprezentativitás. Kémiai összetétel szempontjából a környezeti minták nagyon heterogének és egy tudományosan megalapozott kutatáshoz minden egyes mintavételi hely széles körű feltérképezése szükséges. A mintavételi pontok közti vízszintes és függőleges (mélység) távolságokat általában a statisztikai modellek alkalmazásával nyerhető geológiai információ alapján választják meg. Alkalmas mintavételi rácsok és eljárások leírása a szakirodalomban megtalálható [3234]. Ilyen heterogén anyagból reprezentatív minták nyerése céljából nagyobb mennyiséget kell gyűjteni más környezeti mintafajtákhoz képest. Ehhez megfelelő méretű eszközök (lapát, fúró, kanál, kés stb.) és titánból, kerámiából vagy műanyagból (pl. polietilén) készült edények szükségesek. Nagyon gyakori tavi és tengeri üledék mintavételnél különböző típusú fúrók alkalmazása, amellyel összefüggő mélységi profil vizsgálatára alkalmas rétegekhez jutunk. A szakirodalomban ajánlások találhatók a talaj mintavételhez [35].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave