Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Kromatográfia + Atomspektrometria

A mintegy két évtizede megindult speciációs analitikát az első időszakban olyan munka- és időigényes módszerek jellemezték, mint a folyadék-folyadék extrakció, ioncsere, együttlecsapás, elektrokémiai eljárások stb., amelyek nyomelemekre alkalmazva számos hibalehetőséget is magukban hordoztak. A 20. század 80-as éveinek végén jelentek meg azok a kombinált eljárások, amelyek esetén valamilyen kromatográfiás elválasztó módszert atomspektrometriával mint elemszelektív detektorral kapcsoltak össze. Utóbbi módszereknek egyebek mellett az a közös előnyük is megvan, hogy a korábbi eljárások legtöbbjétől eltérően megvalósult az online elemzés lehetősége. Egy, online kapcsolt méréstechnika azt jelenti, hogy az elválasztó egység folyadékáramába juttatott minta a komponensek szétválása után e folyadékárammal (vivőfolyadékkal vagy eluenssel) együtt közvetlenül bejut a detektorba. Így néhány másodperccel az elválasztás befejeztével megtörténik e komponensek detektálása, meghatározása is.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave