Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


ICP-modellforrás

A transzportsebesség közelítő meghatározásához feltételezzük, hogy a mintagőzök túlnyomórészt abban a térben (mintacsatornában) maradnak, melyet a betáplált és a termikusan expandáló belső gáz tölt ki. Az 1.7. ábra szerinti ICP-nél a belső argon térfogati sebessége 1,2 dm3/perc (20 cm3/s), és a belső argon 10 mm plazma magasságig 4200 K-ra hevül fel, az 1.8. ábrán látható axiális eloszlás szerint. Ez a felmelegedés az ideális gáztörvény szerint 280 cm3/s térfogati sebességet eredményez, ami azonos a transzportsebességgel. A plazma emissziójának radiális észlelésénél a mintacsatorna pár mm magasságú részét képezzük le a spektrométer belépő résére, és az észlelési térfogat 0,5 cm3-re tehető. Ily módon a (1.89) egyenlet felhasználásával nyerjük, hogy a tartózkodási idő τres = 0,0018 s (1,8 ms), ami csak kis mértékben nagyobb, mint a fentiekben, a modell lángforrásra nyert érték.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave