Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


3. A jóvátétellel kapcsolatos fogalmi kérdések

A jóvátétel alatt a bűncselekmény következményeinek a kiegyenlítése értendő a bűnelkövető önkéntes teljesítése révén. Azonban a tartalmi körülírásra több fogalom használatos, így például kárjóvátétel, kiengesztelés, elégtételadás, konfliktusrendezés, kibékítés, tettes-áldozat kiegyezés, továbbá a mediáció és a latin kifejezések mint kompenzáció, reparáció, restitúció. A legtágabb fogalmak a kiengesztelés, kibékítés, konfliktusrendezés, ezekben az esetekben a társadalmi, illetve a jogbéke átfogó helyreállításáról van szó, a bűncselekmény által kiváltott vagy az ezen alapuló konfliktus feloldásáról. Ezzel szemben a kárjóvátétel, az elégtételadás, a kiegyezés a materiális jellegű kiegyenlítésnek, elégtétel-szolgáltatásnak a kifejeződése. A mediáció kifejlesztett formái mindenekelőtt Kanadában és az USA-ban jöttek létre az 1970-es években. Egyrészt kevés formalizáltsággal vagy informálisan működő programok, másrészt a rendőrség, az ügyészség vagy a bíróság területén alkalmazott olyan projektek, amelyek a tettes és a sértett között közvetítő segítségével a jóvátételt, a kiegyezést vagy a közérdekű munkavégzést kívánják meg a büntetőeljárás megszüntetésének előfeltételeként a diverzió értelmében, avagy ezen túllépve a bírósági szankcionálás keretében a jóvátétel a szankcióból vagy a büntetés-végrehajtásból való feltételes elbocsátás feltétele.

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave