Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Molekulák térszerkezete

A molekulák térszerkezetét a kémiai kötésekkel összetartott atommagok viszonylagos elrendeződése határozza meg, az anyagok számos tulajdonsága, például az olvadás- és a forráspont, a sűrűség és a kémiai reakcióképesség jelentős mértékben függ tőle. A térszerkezet kísérleti úton vagy számításokkal határozható meg, az erre vonatkozó legelemibb információ az 1.1.3. alfejezetben leírt szerkezeti képlet, melyből megtudhatjuk, mely atomok kapcsolódnak egymáshoz. Többet mutatnak a térbeli modellek, melyek sok szempontból a valósághoz hűen ábrázolják a molekula térbeli alakját. Régebben fémből, fából vagy műanyagból készültek, ezért kezelésük nehézkes volt, mára általánosan elterjedtek a háromdimenziós grafikus modellek, melyek közül hármat mutatunk be (l. 1.2.15. ábra). A grafikus modellek előállítására erre a célra kifejlesztett számítógépes programok használatosak. A legegyszerűbb a vonalas (vertex) modell, melyben a kötéseknek vonalak, az atomoknak a vonalak metszéspontjaiban létrejövő csúcsok felelnek meg (1.2.15a. ábra). A pálcika-gömb ábrázolásban a kötéseknek a vonalaknál vastagabb pálcikák, az atomoknak minőségüktől függő színű és sugarú gömbök felelnek meg (1.2.15b. ábra). A térkitöltő modell (1.2.15c. ábra) az elektronfelhő kiterjedését is szemlélteti, és kifejezi az elektrontörzsek taszítását, amiről az 1.2.8. alfejezetben írtunk. Különböző molekuláris tulajdonságok, illetve folyamatok szemléltetéséhez más és más modellek a legalkalmasabbak, a további fejezetekben erre számos példát láthatunk majd.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave