Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Halogénezett szénhidrogének

Azokat a vegyületeket, amelyek a szénhidrogének egy vagy több hidrogénatomjának halogénnel történő helyettesítésével vezethetők le, halogénezett szénhidrogéneknek nevezzük. Az ilyen vegyületeket a szénlánc jellege, a halogénatomok minősége és száma alapján többféle szempont szerint csoportosíthatjuk. A szénlánc jellege szerint megkülönböztethetünk nyílt láncú és gyűrűs (ezen belül aliciklusos és aromás), valamint telített, telítetlen és aromás származékokat. A halogénatom minősége szerint fluor-, klór-, bróm- és jódszármazékokról beszélhetünk. A halogén konstitúciós helyzete a rendűséget határozza meg. Ha a halogénatom elsőrendű szénatomhoz kapcsolódik, akkor primer, ha másodrendűhöz, akkor szekunder, ha harmadrendűhöz, akkor tercier halogénszármazékról van szó. Több halogént tartalmazó molekula esetében ezek egymáshoz viszonyított helyzete alapján is különbséget tehetünk. Ha két halogénatom egy szénatomhoz kapcsolódik, akkor geminális, ha egymás melletti szénatomokon vannak, akkor vicinális, ha ennél messzebb, akkor diszjunkt dihalogénezett szénhidrogénekről van szó.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave