Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Atomok és molekulák

A makroszkopikus, emberi érzékszervek által közvetlenül észlelhető anyagok parányi, láthatadan részecskékből, az atomokból épülnek fel (ατομος [atomosz] = nem szétdarabolható, azaz oszthatatlan). Ilyen részecskék létezését már a régi görögök is feltételezték, az akkori viszonyoknak megfelelően tisztán gondolati úton, azaz kísérletek elvégzése nélkül. Az anyagi világ felépítését két, egymással ellentétes módon értelmezték. Míg Démokritosz szerint az anyagok véges számú atomból állnak, melyek megőrzik tulajdonságaikat, ha egyik anyagfajtából a másikba kerülnek, Arisztotelész a folytonos anyagelmélet apostola volt, aki szerint a világot négy őselem, a tűz, a víz, a levegő és a föld alkotja. Elmélete szerint az anyagot akármeddig darabolhatjuk, mindig ugyanolyan tulajdonságú marad, de a különböző tulajdonságú anyagok szinte korlátlanul átalakulhatnak egymásba. Ez az elmélet adta alapját a középkori alkimisták fáradhatatlan aranycsinálási törekvéseinek, ami azután egyre inkább visszaszorult a XVIII. század végén kialakuló klasszikus kémiában, mely a megújuló atomelméletnek köszönheti felvirágzását. Eszerint, összhangban a tapasztalattal, az elemek a kémiát jellemző energiaviszonyok között nem tudnak egymásba átalakulni, így csak olyan anyagból lehet aranyat készíteni, mely már eleve tartalmazza azt valamilyen formában. A modern alkimisták az atomfizika módszereivel képesek ugyan más elemekből aranyat előállítani, de ez jóval többe kerül, mint amennyit megér az óhajtott nemesfém.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave