Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Általános elvek

Az átmenetifémek a periódusos rendszerben az s- és p-mező között, a d-mezőben helyezkednek el. Ezek legegyszerűbben úgy definiálhatók, mint azok az elemek, amelyek be nem töltött d- vagy f-pályákkal rendelkeznek. Ide soroljuk azokat az elemeket is, amelyek bármelyik közönséges oxidációs állapotára is igaz ez a megállapítás, pl. a Cu(II)/3d9 vagy az Au(III)/5d8. Kémiai szempontból szembetűnő különbség az s- és p-mező elemeivel szemben az a tény, hogy míg ezeknél a kémiai tulajdonságok egy perióduson belül jelentősen változnak és a hasonlóság adott csoporton belül jelentkezik, addig az átmenetifémeknél egy perióduson belül is egyértelmű kémiai rokonság figyelhető meg. Ennek az az oka, hogy az elektronszerkezet kiépülése nem a legkülső, hanem egy belső (d vagy f) héjon történik. Az átmenetifémek közös jellemzője, hogy mind valódi fémek; kemény, szívós, magas olvadás- és forráspontú anyagok, amelyek a hőt és az elektromosságot jól vezetik; egymással ötvözeteket alkotnak; néhány kivételtől eltekintve többféle vegyértékállapotuk van és ionjaik, vegyületeik gyakran színesek. Az átmenetifémek paramágnesesek (l. 4.3.1. alfejezet), mert a le nem zárt atomhéjban párosítatlan elektron (ok) találhatók. Sok esetben képeznek komplex vegyületeket, amelyekben a központi átmenetifémiont vagy atomot meghatározott számú ligandum veszi körül. Itt ligandum alatt valamely Lewis-bázist értünk, mely elektrondonorként viselkedik (l. 3.1.2. alfejezet).

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave