Nyomárkay István

Szláv szomszédaink


Szomszédaink rólunk. A szlovákok

A szlovákság romantikus ideológiája már a 19. század közepétől tudatosan, nyelvileg is kifejezve megkülönböztette a történelmi Magyarországot a szlovákok lakta kisebb észak-magyarországi területtől. Az előbbi elnevezése „Uhorsko” az utóbbié „Slovensko”, a magyarok lakta terület neve pedig „Maďarsko” volt. (Ugyanez a distinkció megtalálható a horvát történetírásban is: a történelmi Magyarország neve „Ugarska”, a magyarok által lakotté pedig „Mađarska”.) A szlovák magyarságkép a legtöbb tekintetben egyezik a bemutatott Matoš-féle horvát értelmiségi magyarságképpel. Budapest mint a bűnös nagyváros jelenik meg a tiszta erkölcsű falu és falusi nép ellenpólusaként. A szembeállítás tehát, amint Kiss Gy. Csaba is megfogalmazza: „magyar úr – szlovák paraszt”. Igazuk van azoknak a történészeknek, akik megállapítják, hogy a szlovákok mindig a magyarokhoz képest, illetve a magyarokkal szemben fogalmazták meg nemzeti identitásukat. Ez a szemlélet még a jelenben (jobban mondva, a közelmúltban) is érzékelhető. Ján Čarnogurský szlovák kereszténydemokrata politikus egy londoni konferencián elhangzott előadásában a következőket mondta: „A legendásított magyar történelem alapozza meg a magyarokban a büszkeség érzését történelmünkkel kapcsolatban, ami ilyen mértékben nincs meg a szomszédos nemzeteknél” (idézi Kiss Gy. Csaba). A hivatalos szlovák magyarságkép – úgy tűnik – a kommunizmus évtizedei óta nemigen változott.

Szláv szomszédaink

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 130 1

Vajon ismerjük-e szomszédainkat: a horvátokat, szerbeket, szlovénokat, szlovákokat és ukránokat? Hogyan fejlődtek a szláv nyelvek? Hol volt a szlávok őshazája? Értjük-e, ha egy szláv vendégünk uzsonnára cseresznyét, vacsorára pecsenyét kér? És értik-e a szlávok, ha azt mondjuk: „Az ország érseke a sátorban virraszt"? Hogyan látnak minket szláv szomszédaink? És mi hogyan látjuk őket?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Szláv szomszédaink érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyomarkay-szlav-szomszedaink//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave