Sztraka Lajos

Méréstechnika biomérnököknek


Kapacitív szintmérők

A kapacitív szintmérő műszerek eredeti formájukban úgy mérik a tartályban a folyadék szintjét, hogy kondenzátorrá alakítják a tartályt, amelynek kapacitása változik a folyadék szintjének változásával. A kondenzátor egyik fegyverzete a tartály fém fala, a másik pedig valamilyen fémrúd, amely a tartály fenekéig lóg be függőlegesen. A rúd vége természetesen el van szigetelve a tartálytól. A tartályból kialakított kondenzátort váltakozó áramú kapacitásmérő hídba iktatják, és folyamatosan mérik a kapacitását. A hidat nagyfrekvenciájú (rádiófrekvenciás) árammal táplálják. A mért C kapacitás és a folyadékszint x magassága közti összefüggés zárt alakban megadható, ha a tartály alakja szabályos álló henger. Legyen a tartály sugara R, a rúdé pedig r. A rúd hossza és a tartály magassága legyen H, és a folyadékszint magassága a tartályban x. A rúd középen legyen belógatva. A rúd és a hengeres tartály fala egy kondenzátor két fegyverzete, amelynek kapacitása:

Méréstechnika biomérnököknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 048 9

A jegyzet 2020. februári frissítése során módosult a 2. fejezet, illetve a jegyzetet egy Függelékkel egészítette ki a szerző.

A frissítésre azért volt szükség, mert 2019. május 20-án életbe lépet az SI rendszer 7 alapegységének új, egységes és végleges definíciója. A továbbiakban az alapegységeket természeti állandókkal definiálják, amelyek értékét rögzítették, tovább nem pontosíthatók. Ezzel az alapegységek definíciója és megvalósítása élesen szétvált. A definíciók tökéletesen pontos értékeket adnak, a megvalósítások (elsőrendű etalonok) pontossága viszont javulhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sztraka-merestechnika-biomernokoknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave