Sztraka Lajos

Méréstechnika biomérnököknek


Paramágneses oxigénmérő

Jellegzetes paramágneses oxigénmérőt ismertetünk. Az érzékelő felépítése a 18.2. ábrán látható. Az elemző cellába két állandó mágnes nyúlik be, amelynek sarkait ék alakúra képezték ki. Az ék alakú mágnessarkok között inhomogén mágneses tér alakul ki. Az inhomogén mágneses térbe vékony platinaszálra függesztett, súlyzó alakú próbatest lóg be. A próbatest két gömbje a kis hőtágulás érdekében kvarcból készül, és diamágneses gázzal, nitrogénnel van töltve. A platinaszálra könnyű tükröt erősítenek, amelyet fénysugár világít meg. A visszaverődő fény fényérzékelőre jut. Ha az elemző cellán átáramló gázban nincs oxigén, a próbatest az egyensúlyi helyzetében marad, a platinaszál nem csavarodik el, a fényérzékelőt maximális fényintenzitás éri. Ha oxigén jut az elemző cellába, az inhomogén mágneses tér hatására gyenge gázáramlás indul meg a mágneses erővonalakra merőleges síkban. Mivel a gázáramlás a legnagyobb térerősség irányába mutat, és a két mágnes kiképzése a 18.2. ábrán láthatóan antiszimmetrikus, a gázáramok hatása erőpárt alkot, forgatónyomaték hat a próbatestre. A próbatest kismértékben elcsavarodik, amíg a gömbre ható erőpár egyenlő nem lesz a torziós szál Mt visszacsavaró forgatónyomatékával. Az elcsavarodás eredményeként a fényérzékelő megvilágítása csökken.

Méréstechnika biomérnököknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 048 9

A jegyzet 2020. februári frissítése során módosult a 2. fejezet, illetve a jegyzetet egy Függelékkel egészítette ki a szerző.

A frissítésre azért volt szükség, mert 2019. május 20-án életbe lépet az SI rendszer 7 alapegységének új, egységes és végleges definíciója. A továbbiakban az alapegységeket természeti állandókkal definiálják, amelyek értékét rögzítették, tovább nem pontosíthatók. Ezzel az alapegységek definíciója és megvalósítása élesen szétvált. A definíciók tökéletesen pontos értékeket adnak, a megvalósítások (elsőrendű etalonok) pontossága viszont javulhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sztraka-merestechnika-biomernokoknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave