Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


Tárgyi-tartalmi szint

A tárgyi szint a mondanivaló tisztán tartalmi üzenete, azaz a konkrét információ, az emlékkép konkrét tartalmi elemei. A freudi megközelítésben az egyes motívumok, tárgyak szimbolikus jelentőséggel bírnának, de az adleri elemzési szinten ezek az elemek nem túl fontosak. A nem adleri elemzések gyakran determinizmusokat keresnek a korai emlékekben, úgy gondolják, hogy az emlékek tárgyi-tartalmi szinten megmutatják a tünetképződés kiváltó okait, holott ez a technika erre csak ritkán alkalmas. A korai emlékek nem tekinthetők objektív élettörténeti etalonnak. Az emlékmotívum szereplői valószínűleg a történet más-más aspektusát és jelentőségét emelnék ki. A visszaemlékezések lényegében projektív mentális produktumok. Ezért mindegy, hogy az emlék valós-e vagy csak fantáziált, a lényeg az, hogy abban az emlékben hogyan konstruálja, rekonstruálja, reprezentálja magát a személy. A módszerrel leginkább azt érthetjük meg, hogy a kliens milyen percepciós és kognitív szűrőn keresztül szemléli a világot. Milyen jelenlegi megoldatlan feszültségeket projektál a távoli múltra? Milyen kognitív sémák színezik az itt és most realitását? Hogyan látja magát a múltba vetített szociális közegben, de mégiscsak itt és most? Az emlékek milyen egzisztenciális evidenciákat fogalmaznak meg (Titze, 1979)? A páciens csak azokat az élménymaradványokat tudja mozgósítani, amelyeknek aktualitásuk van, míg ami megoldott, lezárt és konfliktusmentes, azt – a Zeigarnik-effektus1 értelmében – nem (Zeigarnik, 1927).

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave