Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


A pszichológiai iskolák a négyrétegű kommunikációs rendszer fényében

Az egyes pszichológiai iskolák és pszichoterápiás paradigmák a Shulz-féle négyrétegű kommunikációs rendszer más-más rétegére helyezik a hangsúlyt. Természetesen valamennyi rendszer értékelhető valamennyi kommunikációs réteg szintjén, mégis vannak hangsúlyeltolódások. A freudi séma a páciens összes megnyilvánulását Én-üzenetnek tekinti, még ha az nyílt utasítást is tartalmaz (felszólító szint) vagy éppen a terapeutával kapcsolatos viszonyt (indulatáttétel és kapcsolati szint) érinti. A tranzakcióanalízis az értelmezés fókuszpontját az Én-üzenetek (Én-állapotok), a kapcsolati szint (kommunikációs tranzakciók), valamint a felszólító üzenetek köré szervezi. A felnőtt Én-állapot, de még a gyermeki Én-állapot is rendelkezik a partner kívánatos viselkedéséről. A gyermek például sír, mert valamilyen viselkedést vár a felnőttől. A korai emlékek (de még a tünetek is) bizonyos Én-állapotokat vázolnak fel, amelyek implikálják a többi szereplőtől elvárt viselkedést. A humanisztikus megközelítésben a kongruencia-inkongruencia spektrum az Én-üzenetek hitelességére vonatkozik. Amennyiben a közlő rendelkezik kellő önismerettel, nincsenek megoldatlan belső konfliktusai, képes hiteles (kongruens) üzeneteket küldeni magáról. Amennyiben a szíve mást diktál, mint amit a szája mond, a közlései hiteltelenek (inkongruensek) lesznek (III.10. alfejezet). A rogersi terápia hatótényezője, a feltétel nélküli elfogadás a kapcsolati szinten aktualizálódó tényező. Hasonló módon az Ovidius, G. B. Shaw, majd Rosenthal által leírt Pygmalion-effektushoz,1 ami szintén a kapcsolati szinten zajlik. A Gregory Bateson által leírt double bind kommunikáció a felszólító üzenetek zavara, tekintettel arra, hogy az utasítások kölcsönösen kizárják egymást. A Milton Erikson által bevezetett paradox intervenció is a felszólító üzenetek szintjén avatkozik be (A kommunikációs paradoxonok című III.9.1. alfejezetben). A korai emlékek elemzésének adleri módja szintén a felszólító üzenetek szintjéhez köthető. Adler szerint az emlékekkel lélektani szándéka van a személynek. Mintegy felszólítja a környezetének aktorait, hogy tegyenek meg valamit. Ez a jelenség a finalitás, szemben az oksági viszonyok feltételezésével.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave