Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


Támaszkölcsönösség

A kooperatív szellem feltételezi a kölcsönös támasznyújtást. A támaszreciprocitás jó példája lehet a barátság vagy a jó szomszédság. A kortársakkal erősebb a tendencia a viszonosságra, mint egyenlőtlen státuszú személyek között. Ugyanakkor a feleségek sokkal inkább támaszai a házastársuknak, mint fordítva. Számon tartanak generalizált reciprocitást is, amikor egy „A” személy segít „B” személynek, aki „C”-t segíti, aki viszont „A”-nak nyújt támaszt (Bierhoff, 1994). A kölcsönös támogatások száma csoportkohézió-növelő és általában csoportklíma-javító tényező. Azonban az aszimmetrikus alultámogatás éppolyan feszültségeket kelt, mint a túltámogatás. Érdekes percepciós csalódás, hogy az emberek általában úgy észlelik, hogy kétszer több támogatást nyújtanak másoknak, mint amit maguk kapnak. Ha nem így észlelnék, az önértékelés-csökkenéssel járna. Kényelmetlen érzéseket kelt, ha nincs mód viszonozni a támogatást. Szívesebben fogadnak el segítséget attól, akinek van lehetőség más alkalommal viszonozni. Sokszor azért utasítanak el támogatást, mert elfogadva „adósságot” halmoznának fel. Az is problémát jelenthet, ha valamelyik szereplő jelentősen rosszabbul jár, vagy az is, ha valaki túlságosan drágán kívánja a támogatást visszafizettetni.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave