Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


A pszichoanalízis és a szociálpszichológia kapcsolata

A szociálpszichológiai kérdésfelvetés és a pszichoanalitikus irányzat módszertana eltér egymástól. A szociálpszichológia laboratóriumi kísérleteket alkalmaz. Laboratóriumi körülmények között állítják elő a társadalmi helyzeteket, amelynek bizonyos elemeit kontrollálják, változtatják, megmérik, majd statisztikai módszerekkel bizonyos társadalmi összefüggésekből alkotnak törvényszerűségeket (lásd A laboratóriumi kísérlet című I.3.4.1.1. fejezetet). Ezzel szemben a pszichoanalízis módszertana egyáltalán nem felel meg (természet) tudományos kritériumoknak. A Freud által elemzett információk egy speciális populációtól származtak: fiatal, hiszteroid neurotikus, ráérős, gazdag bécsi felsőosztályba tartozó nőktől. A vizsgálati minta ezért nem reprezentatív. Az álmok és a szabad asszociációk megfigyelésén és spekulatív értelmezésén túl a hipotéziseinek megvizsgálására nem alkalmaz statisztikai módszereket. A szűk mintából levont következtetéseit ráadásul az egész emberiségre vonatkoztatja. Freud munkáit a mai mércével nem fogadnák el doktori disszertációnak, de még szakdolgozatnak sem. Bíznunk kell Freud zsenialitásában ahhoz, hogy a feltevéseit elfogadjuk. Freud tevékenységének eredményét az akadémikus pszichológusok szkeptikusan szemlélik, úgy gondolják, hogy Freud 50 évre megtorpantatta a pszichológia fejlődését. Mások elismerik, hogy Freud originálisan új problémákat vetett fel, amelyeket előtte nem figyeltek meg, és nem is értelmeztek. A modern pszichológia számos fogalmát ő vezette be, fontos jelenségeket ő fogalmazott meg először. A pszichoanalitikus terápia bizonyos lelki zavarok esetén a mai napig a legalkalmasabb gyógyító eszköz. Freud eszméinek hatására, csaknem eltűnt a 19. század gyakori lelki betegsége, a hiszteroid neurózis.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave