Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A sportolók szénhidrátszükséglete

A sportolók teljesítményének meghatározó tényezője a glikogénraktárak feltöltött vagy feltöltetlen volta. Állóképességi sportágakban korábban ezért alkalmazták a szénhidrátfeltöltés ellentmondásos hatékonyságú technikáját, mellyel a szénhidrátraktárakat szándékozták a verseny előtt növelni. Az amatőr sportban ez mindenképpen felesleges, csakúgy, mint rövid ideig tartó terheléssel járó sportokban, ahol a túltöltött szénhidrátraktárak a testtömeg növekedéséhez vezetnének, ami a versenysúly túllépését vagy nehezebb mozgatását okozhatná. A komplex szénhidrátokat a sporttáplálkozásban – akárcsak a normál táplálkozásban – előnyben kell részesíteni az egyszerű szénhidrátokkal szemben. Ez alól csak a közvetlenül edzés utáni időtartam, néhány sportban a verseny előtti pár nap, vagy a verseny alatti időszak lehet kivétel. A sportolók táplálkozásának 55–60 energiaszázalékát (E%) kell kitennie szénhidrátoknak (45 E% összetett szénhidrát, 10–15 E% egyszerű szénhidrát, azaz cukor), ami közel azonos az egészséges táplálkozás ajánlásaival, csak a mennyiségben van nagyobb eltérés. Testtömegkilogrammra számítva általában napi 6–10 g szénhidrát szükséges, figyelembe véve a sportág jellegét, a sportoló nemét, energiaszükségletét és a környezeti tényezőket. A verseny előtti esetleges szénhidráttöltésnél a szénhidrát étrenden belüli aránya a 65–70 E%-ot is elérheti, ami 12–13g/ttkg/nap-os szénhidrátbevitelt is jelenthet.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave