Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A magyar fiatalok egészségmagatartása és pszichikai egészsége

A serdülőkor egyrészt a káros szenvedélyt okozó szerek kipróbálásának időszaka, másrészt ebben az életperiódusban a lelki egyensúly is komoly kihívásnak van kitéve, ami megmutatkozik a depressziós tünetegyüttes gyakoriságának emelkedésében [17]. Az Amerikai Egyesült Államok nemzeti egészségügyi programjának, az „Egészséges emberek 2010” kampánynak a célkitűzései között a fiatalokat érintő cselekvésprogramok között az erőszak, a balesetek megelőzése és a reproduktív egészségvédelem mellett a káros szenvedélyek megelőzése és a mentális egészségvédelem előkelő helyen szerepel [18]. S bár az USA-ban a tinédzserkorúak dohányzásában, alkohol- és drogfogyasztásában már csökkenő tendencia érvényesül, az európai országokat ez kevésbé érinti, ami sajnos még fokozottabban igaz a kelet-európai országokra, és így hazánkra. Még a csökkenés ellenére is figyelemfelhívó jelenség azonban a nemek szerinti eltérésekben bekövetkezett változás, nevezetesen a serdülő lányok fokozódó szerfogyasztása. A dohányzás terén a lányok már sok helyen megelőzték a dohányzóstátusz szerint a fiúkat, csak a rendszerességben vannak még némileg előnyben a fiúk; a korábban hagyományosan férfiszokásnak tartott alkoholfogyasztásban még erőteljesebb a növekedés, ami az ún. „nagy ivászatra” is vonatkozik [19, 20]. A dohányzás és az alkoholfogyasztás lényegesen nagyobb mértékű a kelet-európai országokban lakó serdülők körében, mint az Európai Unió egyéb országaiban, ugyanakkor az illegális drogfogyasztás az utóbbi országokban mutat nagyobb előfordulást [21]. Ez részben a hozzáférés különbségeiből adódik, részben pedig függ a társadalom általános toleranciaszintjétől is; míg a dohányzás és az alkoholfogyasztás a kelet-európai régióban általánosan elfogadott, addig a drogfogyasztás iránt sokkal nagyobb a szigorú elutasítás. Érdemes kiemelni azt is, hogy a nem – ami éppen egyre csökkenő szerepe miatt érdemel figyelmet – mellett az életkor szerint a középiskolás évek alatt a szerfogyasztás fokozatos növekedést mutat egészen a fiatalfelnőtt-korig. Emellett a társadalmi helyzet is gyakran mutat összefüggést a gyakoriságokkal. A magas társadalmi helyzetű, jobb vagyoni helyzetben élő fiatalok körében gyakoribb az alkohol- és drogfogyasztás, a dohányzás viszont éppen ellenkező összefüggést mutat. A kétszülős családi struktúra, valamint a szülőkkel való jó kapcsolat, az együtt töltött idő, valamint a szülői kontroll védőhatást fejt ki csakúgy, mint a kiváló teljesítmény vagy az iskolai élet, például az iskolai normák elfogadása [4, 21].

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave