Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A testmagasság és a testtömeg allometriákus változása korcsoportonként és nemenként

A testmagasság és a testtömeg, valamint a két méret allometrikus (eltérő idejű és mértékű) változása a fejlődés kitüntetett szakaszaiban számottevőbb. A serdülőkor egyik jellemzője a növekedési lökés, amely időben korábban alakul ki a termet esetében, és ezt átlagosan 1-1,5 évvel követi a testtömeg korábbiaknál jelentősen gyorsabb gyarapodása, ugyanakkor prepubertáskorban a testtömeg növekedése mindkét nemben jelentősebb, mint a testmagasságé. A serdülőkori növekedési lökés mindkét méret esetében korábban kezdődik a leányoknál, de időtartama között általában nincs a nemek között eltérés. Ez jól nyomon követhető az 2. ábrán, ahol a fiúk testtömegátlagai közötti évenkénti nagyobb különbség 10-11 éves korban jelenik meg (közel 11 kg). Majd ezt követi egy közel stagnáló, majd egyenletes lineáris tömeggyarapodás. Testmagasságuk növekedése 12-13 éves korban gyorsul jelentősen, a változás üteme meghaladja a leányokét. A leányok mintájában a testtömeg gyarapodásának felgyorsulása 1-1,5 évvel korábban kezdődik és minimális időkéséssel a testmagasságuk is hasonlóan változik. Még a longitudinális vizsgálatoknál sem alkalmas a fél évenként vagy évenként mért adatok sora a serdülőkori növekedési lökés bizonyításához, teoretikusan legcélszerűbb lenne akár a havi adatfelvétel, de már sok szempontból elegendő a negyedévenkénti adatfelvétel is. Fontos megjegyeznünk, hogy az általunk bemutatott eredmények regionális keresztmetszeti vizsgálat adataiból származnak, így a következtetések szigorúan véve csak a mintánkra érvényesek, annak ellenére, hogy az esetek döntő többségében megegyeznek a tankönyvi evidenciákkal.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave