Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A testalkotók becslésének kapcsolata a hagyományos antropometriai, Parřízková-módszer testzsírszázalék [(F%P), haskerület (ADC)] és a bioimpedancia elvén működő [(InBody720) testzsírszázalék (PBF), zsigeri zsír (VFA)] módszerek alapján

Összetett okok következtében az impedanciaalapú testösszetétel-becslés eredményei még napjainkban is bizonytalanok. Az azonos készülékkel standard körülmények között végzett ismételt vizsgálatok eredményei egymással szoros kapcsolatban vannak, a készülékek eredményei közötti egyezés azonban már sok kérdést vet fel. Egyes készüléktípusok megbízhatósága és így alkalmazhatósága a túlsúlyos-elhízott határon inkább kritikus, mint bizonytalan. Mai ismereteink szerint a testösszetétel változásának (tehát a kialakult differenciák) bemutatására alkalmas lehet az eljárás. Az egyetlen adatfelvétel abszolút értékei azonban bizonytalanok. Többek között O’Brien és munkatársai véleménye az, hogy az általuk alkalmazott technikával (a márkanevet itt szándékosan mellőzzük) nyert adatok klinikai alkalmazása még a bizonyítottan víztérfogat-változással járó kórképekben sem egyértelmű, pedig az impedanciaelv kiterjesztésével éppen a teljes víztérfogat és a zsírmentes testtömeg becslését célozták meg a fejlesztők [100]. A vizsgálók összecsengő véleményét Heymsfield és munkatársai [12] foglalták össze: A leglényegesebb alkalmazási korlát az impedanciaindexek korlátozott érzékenysége, amelyek még standard körülmények között is nagy becslési hibát eredményezhetnek. A testösszetétel biológiailag is jelentős változásával párhuzamosan például nemcsak a zsírszövet mennyisége változik, hanem a szervezet elektrolitmennyisége is és az víztérben (mint oldatban) mérhető ionok mennyisége is. A két változás viszont nem szükségszerűen arányos. Lohman és munkacsoportja arra a következtetésre jutott, hogy a bioimpedancia vizsgálatok eredményeinek variabilitása nagyobb, mint a jól megválasztott bőrredővastagságon alapuló becsléseké.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave