Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az aerob és az anaerob teljesítmény mérésének (becslésének) módszerei

A szív-, keringési rendszer állapotát vizsgáló pályatesztek célja a pulzusváltozások alapján történő indirekt következtetés az aerob (anaerob) kapacitás aktuális állapotára. Ezek a mérések a fizikai tevékenység kifejtésére való képesség vizsgálatát jelentik, ahol az egyik fő limitálófaktor a keringési rendszer állapota, ezen belül is a keringési rendszer központjában elhelyezkedő szív. A szívfrekvencia (növekedésének és csökkenésének) követése fontos információkat hordoz, illetve jó eséllyel tudunk becslőmódszerekkel egyéb (a keringés minőségének megállapítására) következtetéseket levonni. Számos, nagy elemszámon elvégzett pályatesztet ismerünk. Jelentős előrelépés számunkra, hogy a pályatesztek elvégzése során a pulzust pontosan tudjuk (ütésről-ütésre) követni, ezeket regisztrálni, később „okosszoftverrel” elemezni és a kapott adatok alapján következtetéseket levonni.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave