Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az oxigénszállítás mechanizmusa

A külső légzés során a szervezetbe került oxigén kb. 2%-át a vérplazmában fizikailag oldva, 98%-át pedig a vörösvértestekben található hemoglobinhoz kötve szállítja a vér. A hemoglobin tetramerszerkezetű kromoproteid, 4 hem alegysége 4 oxigén reverzibilis megkötésére képes. A négy alapegység között ún. pozitív kooperativitás van, emiatt a parciális oxigéntenzió és a hemoglobin oxigénszaturációja közötti kapcsolatot S alakú, szigmoid görbe írja le. A kis vérköri kapillárisokban, ahol az oxigéntenzió 100 Hgmm, a telítettség (szaturáció) közel 100%. A vénás vérben ez kb. 70%. Minél nagyobb a pCO2, a hőmérséklet, a H+-koncentráció és a 2,3 difoszfoglicerát (2,3 DPG) koncentrációja (azaz minél intenzívebb a sejtanyagcsere), annál több oxigént vesznek fel a szövetek. A hemoglobinban található vashoz nemcsak oxigén, hanem szén-monoxid is kapcsolódhat, de ez irreverzibilis. A CO-hemoglobin nem képes az oxigénszállításra, tehát a CO-mérgezés veszélyes állapot. A vázizomban egy hemoglobinalegységhez tartozó molekula, a mioglobin tekintendő oxigénraktárként.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave