Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Kardiovaszkuláris jellemzők (szívfrekvencia és volumenválaszainak) egyéni megjelenése sportolók körében

A szív és a keringési rendszer kétféleképpen válaszolhat a terhelés hatására megnövekedett oxigénigényre. Egyrészt növeli az összehúzódások számát (frekvencianövekedés), és/vagy növeli a bal kamrai tevékenységet, vagyis a pulzustérfogatot (volumennövekedés). Azonos terhelési protokoll végrehajtása közben egyénenként különbözik a két vizsgált jellemző mintázata (29.a. ábra). A bemelegítés szakaszában a frekvencia növekedése a jellemző. A steady state és a szubmaximális terhelés ideje alatt a két funkció kiegyenlíti egymást. A terhelés csúcsán a frekvencia növekedése dominánsabb, mint a térfogatválasz. A megnyugvás ideje alatt jelentős volumen- és kevésbé jelentős frekvenciacsökkenés figyelhető meg. Ami összefoglalásként elmondható: a diagram mintázata meredek pulzusszám- és oxigénpulzus-növekedést mutat (ahol a két jellemző közel párhuzamosan nő), majd a terhelés 50-60%-tól (szubmax I-II. között) a frekvencia dominánsabbá válik. A 29.b. ábra a vizsgálati személy a terhelés bemelegítőszakaszában volumennövekedéssel válaszol, ellentétben az előző diagramon látottakkal. Sőt, a szubmaximális I-II. szakaszban is a térfogatváltozás a dominánsabb.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave