Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Relatív (testtömegre vonatkoztatott) maximális oxigénfelvétel (RVO2max) (ml×kg-1×min-1) átlagainak változása gyermekkortól áthajlókorig

Öt korcsoportba szelektált edzetlen gyermekek és serdülők, illetve férfiak abszolút (ml×min-1) és testtömegrelatív aerob teljesítményét (ml×kg-1×min-1) mutatjuk be a terhelés csúcsán a (32.a. ábra). A korcsoportonkénti abszolút aerob kapacitás átlagai önmagukban közepes eredménynek minősíthetők. Az átlagok közötti különbségek „csak” a 36-40 és a 41-63 csoportok között valódiak. Ez önmagában nem jelent különleges információt. Annál inkább érdekes a relatív VO2max korcsoportonkénti mintázata. A gyermek- és az első fiatalfelnőtt-korban nincs különbség az átlagok között. A második fiatalfelnőtt-kor és az azt követő közép- és áthajlókorúak eredményei azonban már aggodalomra adnak okot. Nem azt feltételezzük, hogy a vizsgáltak valamilyen patológiás rendellenességgel élnek, hiszen a mérések során erről meggyőződtünk. Inkább azt gondoljuk, hogy 28-32 ml×kg-1×min-1 aerob kapacitás önmagában a napi tevékenység minőségét veszélyezteti. A 32.b. ábra pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a legnagyobb mértékű rVO2-csökkenés a maximális intenzitás zónájában figyelhető meg (9,7 ml×kg-1×min-1), igaz azonban, hogy a közepes és az alacsony intenzitáson is figyelmet érdemel a romlás. A relatív aerob kapacitás ilyen alacsony szintje mögött a testtömegre vonatkoztatott zsír kritikus szintű növekedése áll. Ez pedig az életmód következménye, ami jelentősen száműzte a fizikai aktivitás minden formáját.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave