Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Társadalmi egyenlőtlenségek és ezek közvetett és közvetlen hatásai az egészségtudatra

Az ember és a természet kapcsolata a kezdetek óta létezik, egymástól elválaszthatatlanok, napjainkban azonban ez az egymást „tiszteletben” tartó folyamat számos helyen veszített az egyensúlyából [1]. Tudomásul kell vennünk, hogy a földi környezet globális állapota fokozatosan, az utóbbi évtizedekben rohamosan romlik. Egyre kiterjedtebb és egyre több olyan súlyos sérülés nyomait fedezhetjük fel a környezetünkön, amelyek helyrehozhatatlanok, és súlyosan befolyásolják az emberiség létét. A veszély szinte felmérhetetlen! Az ember, ha elszakítja a létét biztosító kapcsolatát a természettel, az állatok és növények eleven világával, önmaga ellen fordul, miközben környezetét lassanként a felismerhetetlenségig torzítja. A hatások természetesen csak hosszú távon érzékelhetők, így számos esetben a hibák kontrolálatlanul rakódhatnak egymásra. Egy idő után a felnövekvő új generációk inkább a hibás minták alapján működnek, a bekövetkezett változások iránya, üteme, erőssége átalakítja viselkedésüket, magatartásukat. Ezen torz minták alapján a környezet és az egészség, illetve a testkultúra elveszti a klasszikus értelemben vett komplexitását, ezzel együtt humanizált jellegét.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave