Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A kiemelt megállapítások előtt néhány gondolat [1]

A demográfia tudománya vizsgálja az emberi élet kezdetét és végét. Azokat az okokat, körülményeket és befolyásoló tényezőket, amelyek szerepet játszanak egy új élet vállalásában és annak elmúlásában. A demográfiában a kezdet, a fogamzás és a születés, ami több szempontból bizonytalan; a vég, a halál, ami azonban biztos. Az viszont egyáltalán nem lehet közömbös, hogy mennyi ideig, hogyan és milyen körülmények között élünk. Ebben fontos szerepet játszik az egyén egészségi állapota és az a társadalmi környezet, amely alakítja, formálja az emberek egészségi magatartását. Amikor a történelmi folyamatokat egybevetjük az epidemiológiai folyamatokkal, akkor arra a következtetésre kell jussunk, hogy azok a társadalmi, szociológiai, történelmi folyamatok, amelyek lezajlottak az elmúlt évszázadokban, döntő hatással bírnak a mai populáció demográfiai, egészségi, népegészségügyi állapotaira.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave