Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az alkoholizmus a család betegsége

Az alkoholizmus nemcsak az alkoholista betegsége, hanem – mivel a családon belül minden mozdulatot, érzelmet, gondolatot és cselekedetet az alkohol befolyásol – sokkal inkább családi problémának tekinthető. A családtagok gyanakvóan figyelik az alkoholista tetteit, amelyek gyakori felelősségre vonáshoz, konfliktushoz vezethetnek. Az alkoholistát nélkülözik a családi feladatok elvégzésénél és érzelmileg is egyre távolabb kerülhetnek tőle. A családtagok, főleg a gyerekek, saját maguk sikertelenségét hihetik az ivás okának. Az érzelmi lehangoltság, amelyet az alkoholista okoz az ivással, mindenkit elkeserít, egészségtelen hangulatot teremt, és szétfeszíti azokat a kapcsolatokat, amelyek a családot összetartják. Mindenki egyedül próbál megoldást találni a bajok feldolgozására, és a normális családi kommunikáció felbomlik. Tehát amikor alkoholbeteg van a családban, a családtagok önkéntelenül elfogadják ezt az állapotot azzal, hogy a saját viselkedésüket ehhez igazítják. Hogy csökkentsék rossz érzésüket (kognitív disszonancia), vagy az alkoholista iránti szeretetből, a családtagok különféle szokatlan szerepeket vállalnak. Ezekkel a szerepjátszásokkal a családtagok valójában segítenek az alkoholistának az ivásban, részt vesznek játszmáiban. Ezért nagyon fontos, hogy az alkoholizmus mint betegség természetét minél szélesebb körben megismerjék, és az előítéletek és félelmek helyett nyitottan és befogadóan szembe tudjanak nézni a problémával.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave