Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Johann Wolfgang von Goethe: Shakespeare emléknapjára (Zum Shakespeares Tag)

Herder megtapasztalhatta elképzeléseinek megvalósulását a fiatal Goethénél, akivel 1770-ben találkozott Strasbourgban, és akire nézetei nagy hatást gyakoroltak. Nem sokkal később írta meg Goethe Shakespeare emléknapjára (Zum Shakespeares Tag) írt beszédét, amelyet a strasbourgi Német Társaság Shakespeare-t ünneplő ülésén mondott el 1771-ben. Ebben a beszédben Goethe fiatal korának tüzével tiltakozik a művészetben és a társadalmi rendben fellelhető szabályok ellen. A francia költészetet mint ezeknek a termékét elveti és kiemeli a shakespeare-i művészet lendületességét.296

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave