Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


A „Göttinger Hain”

1772-ben akkoriban avantgárdnak számító módon író fiatal költők alapították meg a társaságot. Mindnyájan különleges tiszteletben részesítették Klopstockot. Számukra ő testesítette meg a szabadon alkotó költőt. Átvették az ő erkölcsi és patrióta küldetéstudatát. Ez a göttingeni baráti szövetség „Hain”-nak (liget) nevezte magát. Ezt a nevet Klopstock Der Hügel und der Hain (A domb és liget, 1767) című ódája alapján választották. Az óda egy német költő beszélgetése egy görög poéta és egy kelta bárd a múltból felidézett árnyával. A szimbólumok szerint a domb Helikon, a görög múzsák otthona, a liget a kelta bárdok lakhelye, és a „poéta aranylantja jelképezi a gráciát, az édes szépséget, a művészi tökélyt – a bárd éneke viszont a természet ’nyers’ leheletét, a lélek mesterkéletlen hangját tolmácsolja”.297 Az óda egyfajta irodalmi program, melyben Klopstock a német költészet önálló útja mellett tesz hitet, és a racionalista esztétikai normák uralma alól akarja az érzelmeket kiszabadítani.298

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave