Tölgyessy Zsuzsanna

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata


Történelemóra és a dramatikus eljárások174

Knausz Imre a kultúra, a tradíció átvételénél hangsúlyozza a narratívák döntő szerepét, és velük kapcsolatosan a különböző perspektívák használatát, a személyes érintettség megcélozását és intencionalitást, ami a szereplők szándékainak, vágyainak, érzelmeinek, terveinek megértését jelenti. Ezekből következően a narratív hagyomány iskolai elsajátításának előfeltétele a képzelőerő és az empátia mozgósítása, fejlesztése. E meghatározás alapján a szükséges kulturális tőke elsajátításának hatékony, élményszerű és korszerű módja lehetne a fenti célokat fókuszba helyező drámapedagógia, amely Knausz Imre által kulturális autizmusnak mondott jelenség ellen is felveheti a harcot. 175

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 265 0

Hallom: elfelejtem. Látom: emlékezem. Cselekszem: megértem – ez a régi kínai közmondás összefoglalja a drámapedagógia lényegét a játékalapú, tevékenységen keresztül megvalósuló tanulást, a problémamegoldó és a tapasztalaton keresztül létrejövő feltárást.

A kézirat előbb elméleti síkon igyekszik körbejárni a drámapedagógiát (központban a tanítási és alkalmazott drámával), majd alkalmazhatóságát az oktatás keretei között vizsgálja. A drámapedagógia multifunkcionalitására (módszer, tantárgy, művészeti intervenció, társadalomkritikai fórum) csak utal, a határterületekre – mint a színházi nevelés és a gyermek- és diákszínjátszás (ami nem azonos a professzionális gyermekszínházzal) – csak utalások szintjén merészkedik megfelelő ismeret és tapasztalat híján.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tolgyessy-a-dramapedagogia-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave