Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkori európai művelődés történelmi keretei

Az európai civilizáció megformálódását gyakran szokás úgy tekinteni, mint három alapvető alkotóelem – a zsidó és keresztény hit, a görög-római kulturális örökség és a törzsi-népi kultúrák – elmélyülő szintézisét. Amikor a római civilizáció behatolt az Alpoktól északra fekvő területekre, barbár népek kerültek látókörébe. A Római Birodalom kiterjesztve hatalmát a Rajna és a Duna vonaláig, érintkezésbe került a szomszédos germán törzsekkel. A római provinciák városaival ellentétben a germánok falvakban laktak, és kezdetleges rúnaírásuktól eltekintve a szóbeli kultúra világában éltek. A törzsi társadalom meghatározó alakjai a szabad harcosok voltak, akiknek világképét a heroikus értékrend határozta meg. A barbár törzsi eszmények középpontjában a „hősi értékek” álltak. Az antik művelődés jellege egyaránt különbözött a barbár világ törzsi harcosainak heroikus értékrendjétől és szóbeliségétől, de az ókori keleti kultúráktól is, ahol az írnoki réteg és a papi rend váltak az írásbeliség letéteményeseivé.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave