Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az ókor lezárulásának lépései és az iskola átalakulása

A Római Birodalom külső és belső válsága a 3. században a birodalmi centralizáció kiteljesedésével és a hadsereg létszámának növekedésével járt. A központosító intézkedések hatására a Római Császárság újra megszilárdította határait az erősödő külső támadásokkal szemben, ami lehetővé tette a birodalom „másodvirágzását” a 4. században. A klasszikus ókori világtól való eltávolodást és egy új hatalmi szerkezet kialakulását jól érzékelteti a városi önkormányzatok elsorvadása a késő római korban. A központi hatalom mindinkább az adóbehajtás eszközeként kezelte a választott városi tisztviselőket, ami nem tette népszerűvé ezeket a tisztségeket. A kései antikvitás világában a birodalom centralizációja felszámolta az önkormányzó városi közösségeket, amelyek számos esetben a városi iskolák fenntartói voltak. Erősödött az iskolák életébe való állami beavatkozás.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave