Füzesiné Hudák Mariann

Bevezetés a tudományos kommunikációba


6.4. Főbb tanulságok a pszichológiai tudományos vizsgálatok lefolytatásával kapcsolatban

  1. Definiáljuk pontosan, mi is a mérni kívánt fogalom, viselkedés vagy tulajdonság (konstruktum), és gondoljuk végig, hogy függő és független változóink valóban azt tükrözik-e, amit mérni szeretnénk, azaz megfelelően operacionalizáltuk-e a mérni kívánt konstruktumot.
  2. Határozzuk meg, milyen vizsgálati módszer (kísérlet, kérdőív, megfigyelés, kvázi kísérlet), és azon belül milyen design (többszöri ismételt mérés ugyanazon a csoporton – összetartozó minta –, egymástól független minták, kísérleti csoport, kontrollcsoportok, független változók száma és szintjei) a legmegfelelőbbek az adott kérdés vizsgálatára.
  3. Még mielőtt belevágnánk az adatfelvételbe, gondoljuk át, milyen statisztikai próbával lehet majd elemezni az adatainkat, és megvan-e ehhez minden szükséges kondíciónk a vizsgálati tervben. Ha kell, egészítsük ki kutatási tervünket a hiányzó kondíciókkal, hogy statisztikailag könnyen elemezhető adathalmazt kapjunk.
  4. Válasszunk megfelelő mintát, akik valóban azt a populációt reprezentálják, amelyre nézve le szeretnénk majd vonni következtetéseinket.
  5. Az adatok összegyűjtése után ellenőrizzük reliabilitásukat és validitásukat (több szempontból, több módszerrel is megvizsgálhatjuk a jelenséget – bár ez egy egyszerű BA-műhelymunka keretein már túlmutat, de ha a későbbiekben komolyan szeretnénk foglalkozni a témával, érdemes időt és energiát szánnunk rá).
  6. A vizsgálat elejétől a végéig tartsuk be a vonatkozó etikai normákat! (Field–Hole, 2003).

Bevezetés a tudományos kommunikációba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 244 5

A leendő elsőéveseknek szánt „Bevezetés a tudományos kommunikációba” című tárgyhoz készített jegyzet célja segíteni a hallgatókat a pszichológiai tárgyú tudományos közlemények elkészítéséhez szükséges ismeretek és készségek elsajátításában. A BA-diploma megszerzéséhez szükséges pszichológiai műhelymunkák kivitelezését alapozza meg a tárgy, és ehhez kíván segítséget nyújtani jelen kötet, a munkához elengedhetetlen háttérismereteket tartalmazó jegyzet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fuzesine-bevezetes-a-tudomanyos-kommunikacioba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave