Kormos József

A filozófia és az etika tanítása


A lelkiismeret

A lelkiismeret (conscientia) a konkrét cselekedet erkölcsiségéről alkotott gyakorlati ítélet, ezt az ítéletet az értelem hozza. Az erkölcsi ítéletet hozó értelmet lelkiismeretnek nevezzük. A lelkiismeret nem valami titokzatos, belső dolog, isteni hang bennünk, hanem az elsajátított és elfogadott etikai elvek alkalmazása konkrét esetekre. Az egyén számára a lelkiismeret ítélete az útmutató az erkölcsi döntésben. Így tehát a lelkiismeretet az erkölcs szubjektív normájának nevezhetjük.

A filozófia és az etika tanítása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 258 2

A jegyzet a filozófia és az erkölcstan-etika tanárképzés számára készült.

A két tantárgy együtt szerepeltetését több szempont indokolja. Egyrészt a két tudomány összetartozik, egymást kiegészíti, így oktatásuk során is vannak átfedések a tananyagban, másrészt pont emiatt az oktatási stratégiák, módszerek, eljárások és szervezési módok területén is sok az azonos eljárás (pl. szókratészi módszer, dilemma-diszkusszió, szövegelemzés értelmezés, projektkészítés, szerepjáték). Harmadrészt a szakos tanárok közt is gyakori a két tárgy esetén az azonos tanár.

A könyvben általában a „két tárgy” elnevezés szerepel. Természetesen itt az erkölcstan-etika és a filozófia tantárgyakról van szó. Az erkölcstan inkább az aktuális, a konkrét cselekvések, viselkedések kérdéseivel foglalkozik (ezért szerepel az általános iskolai tárgyak közt). Az etika a cselekvések, viselkedések általános elveit, összefüggéseit vizsgálja. A filozófia pedig mintegy szintézisként ezen elvek, összefüggések egyetemes kapcsolódásait elemzi (a lét, a létezők, a társadalom, a kultúra, az ember viszonylatában). Az absztrakciós szint miatt a filozófia és az etika már középiskolai tantárgy.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-filozofia-es-az-etika-tanitasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave