Forró Orsolya

A magyar hangtan alapjai


Allofónok és szabad variánsok

Nem minden fonémavariáns allofón: egyes ejtésváltozatok nem szabályoknak „engedelmeskedve” jelennek meg, hanem bizonyos értelemben opcionálisak, szabadon választhatók. A dialektális – nyelvjárási – fonémaváltozatokat például egyáltalán nem határozza meg a hangtani környezet: ha egy dialektusban egészen nyílt, á-szerű e-t ejtenek, akkor az az e a körülötte álló hangoktól függetlenül jelenik meg. Ha valaki raccsol, szintén nem a hangkörnyezetnek köszönhetően ejt a [r] helyett például [l] hangot. Az ilyen fonémavariánsokat szabad variánsoknak nevezik. A szabad variánsok persze nem minden tekintetben „szabadok”: sem a nyelvjárási akcentus, sem artikulációnk egyéni sajátosságai nem „szabadon választhatók”. A szabad variánsokat meghatározó tényezők viszont egészen mások, mint az allofónokat meghatározók: míg az allofónokat nyelvi – lingvisztikai – tényezők, addig a szabad variánsok megjelenését nyelven kívüli – extralingvisztikai – tényezők határozzák meg. Ezért aztán a fonológiát elsősorban az allofónok érdeklik, mivel ezek mutatnak nyelvi tényezők által meghatározott szabályszerűségeket.7

A magyar hangtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 243 8

Ezt a jegyzetet elsősorban magyar BA és magyartanár szakos hallgatóknak szánjuk, bár számítunk gyakorló magyartanárok érdeklődésére is. A jegyzetben foglaltak alapját elsősorban a már általános iskolában is tanított magyar hangtani hagyomány képezi, azonban egyrészt jóval szélesebb anyagot ölel fel, másrészt sok tekintetben megkérdőjelezi ezt a hagyományt, mégpedig több okból és célból. Többet ad, hiszen a tanári munka alapjául szolgáló tankönyvekben szereplő tananyaghoz képest a tanárnak sokkal átfogóbb, alaposabb tudásra van szüksége ahhoz, hogy munkáját hatékonyan végezni tudja. És igyekszik felülírni a hagyományt, mivel az az utóbbi fél évszázadban megmerevedett, számos tekintetben teljesen idejétmúlttá vált nemcsak terminológiáját, de tartalmát, céljait, nyelvszemléletét illetően is.

A jegyzet remélhetőleg alkalmassá teszi a hallgatókat további hangtani tanulmányokra, azonban egyrészt az átlagos hallgatói igényeket követve, másrészt a magyar szakos képzés struktúráját szem előtt tartva megelégszünk a magyar nyelv legismertebb hangtani jelenségeinek bemutatásával, az elméleti háttér feltárását, valamint a jelenségek részletesebb, precízebb ismertetését pedig a (magyar szakos képzési struktúrából egyébként hiányzó) haladó hangtani kurzusokra bízzuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forro-a-magyar-hangtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave